Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemocnici tunelovali jako dopravní podnik. Opět Rittig, tvrdí fond

Česko

  16:29aktualizováno  18:29
PRAHA - Stejné schéma, jen trochu jiné obsazení. Nadační fond proti korupci otevírá další kauzu, při níž přišly veřejné rozpočty o stamiliony a v níž opět figuruje kmotr Ivo Rittig.

Karel Randák foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Nemocnice byla tunelována stejným způsobem a stejnými lidmi jako pražský dopravní podnik," prohlásil ve čtvrtek Petr Soukenka, analytik protikorupčního fondu finančníka Karla Janečka.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Až do léta 2009 si sklady zdravotnického materiálu provozovala sama Nemocnice Na Homolce. V červenci však špitál pronajal prostory společnosti Alseda, která měsíčně platila za prostory 140 tisíc korun. Jenže sama od zdravotnických firem, které plnily sklady, inkasovala miliony korun. "Sto milionů korun ročně, o tuto částku se nemocnice připravila přenecháním provozování skladů ve svém areálu soukromé společnosti Alseda," uvedl bývalý šéf rozvědky Karel Randák, jenž je ve správní radě fondu. Zároveň dodal, že vše má fond podloženo dokumenty.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Nemovisti za 11 milinonů. Úplatek?

Prostředník, firma Alseda, byla do řetězce vložena v době, kdy nemocnici šéfoval Vladimír Dbalý. A jeho otec v té době - prostřednictvím firem z daňových rájů (více v dokumentech) - nabyl dvě nemovitosti za 11 milionů korun. "Lze vyslovit hypotézu, že to byla odměna za to, že Vladimír Dbalý umožnil drancovat rozpočet nemocnice," uvedl Randák.

ČTĚTE TAKÉ:

Investigativci fondu dokládají svou hypotézu tím, že složité transakce zařizovala někdejší advokátní kancelář Šachta & Partners, která figurovala už v pochybným zakázkách pražského dopravního podniku a zastupovala zájmy lobbisty a vlivného politického hráče ODS Iva Rittiga. Šachta & Partners kromě angažmá při převodech Dbalého nemovistostí rovněž poskytovala právní služby Nemocnici Na Homolce, za což inkasovala celkem 28 milionů korun. A fond tvrdí, že zmapoval i milionové transfery, které coby provize z byznysu v Homolce končily na účtu Iva Rittiga.

Advokáti: Jako pekárna

"Randákovské pojmy 'vazby' a 'vyvádění' je fakt pod mou úroveń komentovat. Neslyšel jsem, že by někdo obviňoval jakoukoliv větší soukromou společnost proto, že její matka má sídlo na Kypru," reagoval pro server Lidovky.cz David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jak se Šachta & Partners přejmenovali.

Tvrdí nicméně, že na přenechání skladů v Homolce nebylo nic podezřelého. "Nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. Provoz skladů je po technické i personální stránce poměrně náročný. Za to od jiných soukromých společností dostává mezi nimi dohodnutou odměnu. Je to stejné, jako by někdo tvrdil, že pronajímatel, který pronajímá holou halu, přichází o finanční prostředky tím, že v té hale někdo jiný zařídil a provozuje pekárnu za účelem dosažení zisku," uvedl David Michal.

Dotčený se cítí i Dbalý. "Nesmysly a nehorázné lži," řekl serveru Lidovky.cz. "Vše už bylo vyšetřeno policií a odloženo. Vylučuji, že bych tímto způsobem získal nějaké nemovitosti. Budu na fond podávat trestní oznámení," doplnil Dbalý, jenž nyní kandiduje do Senátu za národní socialisty Jiřího Paroubka.  "Imunita by mu mohla mnohé vyřešit," myslí si Randák.

Autor: