Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnici tunelovali jako dopravní podnik. Opět Rittig, tvrdí fond

Karel Randák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Randák | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Stejné schéma, jen trochu jiné obsazení. Nadační fond proti korupci otevírá další kauzu, při níž přišly veřejné rozpočty o stamiliony a v níž opět figuruje kmotr Ivo Rittig.

"Nemocnice byla tunelována stejným způsobem a stejnými lidmi jako pražský dopravní podnik," prohlásil ve čtvrtek Petr Soukenka, analytik protikorupčního fondu finančníka Karla Janečka.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Až do léta 2009 si sklady zdravotnického materiálu provozovala sama Nemocnice Na Homolce. V červenci však špitál pronajal prostory společnosti Alseda, která měsíčně platila za prostory 140 tisíc korun. Jenže sama od zdravotnických firem, které plnily sklady, inkasovala miliony korun. "Sto milionů korun ročně, o tuto částku se nemocnice připravila přenecháním provozování skladů ve svém areálu soukromé společnosti Alseda," uvedl bývalý šéf rozvědky Karel Randák, jenž je ve správní radě fondu. Zároveň dodal, že vše má fond podloženo dokumenty.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce


Nemovisti za 11 milinonů. Úplatek?

Prostředník, firma Alseda, byla do řetězce vložena v době, kdy nemocnici šéfoval Vladimír Dbalý. A jeho otec v té době - prostřednictvím firem z daňových rájů (více v dokumentech) - nabyl dvě nemovitosti za 11 milionů korun. "Lze vyslovit hypotézu, že to byla odměna za to, že Vladimír Dbalý umožnil drancovat rozpočet nemocnice," uvedl Randák.

ČTĚTE TAKÉ:

Investigativci fondu dokládají svou hypotézu tím, že složité transakce zařizovala někdejší advokátní kancelář Šachta & Partners, která figurovala už v pochybným zakázkách pražského dopravního podniku a zastupovala zájmy lobbisty a vlivného politického hráče ODS Iva Rittiga. Šachta & Partners kromě angažmá při převodech Dbalého nemovistostí rovněž poskytovala právní služby Nemocnici Na Homolce, za což inkasovala celkem 28 milionů korun. A fond tvrdí, že zmapoval i milionové transfery, které coby provize z byznysu v Homolce končily na účtu Iva Rittiga.

Advokáti: Jako pekárna

"Randákovské pojmy 'vazby' a 'vyvádění' je fakt pod mou úroveń komentovat. Neslyšel jsem, že by někdo obviňoval jakoukoliv větší soukromou společnost proto, že její matka má sídlo na Kypru," reagoval pro server Lidovky.cz David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jak se Šachta & Partners přejmenovali.

Tvrdí nicméně, že na přenechání skladů v Homolce nebylo nic podezřelého. "Nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. Provoz skladů je po technické i personální stránce poměrně náročný. Za to od jiných soukromých společností dostává mezi nimi dohodnutou odměnu. Je to stejné, jako by někdo tvrdil, že pronajímatel, který pronajímá holou halu, přichází o finanční prostředky tím, že v té hale někdo jiný zařídil a provozuje pekárnu za účelem dosažení zisku," uvedl David Michal.

Dotčený se cítí i Dbalý. "Nesmysly a nehorázné lži," řekl serveru Lidovky.cz. "Vše už bylo vyšetřeno policií a odloženo. Vylučuji, že bych tímto způsobem získal nějaké nemovitosti. Budu na fond podávat trestní oznámení," doplnil Dbalý, jenž nyní kandiduje do Senátu za národní socialisty Jiřího Paroubka.  "Imunita by mu mohla mnohé vyřešit," myslí si Randák.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.