Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond: Peníze za předražené jízdenky inkasoval lobbista Rittig

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS). |

PRAHA Kolem pražského dopravního podniku existuje organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Finance jdou například z dodávek náhradních dílů, pohonných hmot nebo z výroby jízdenek. Na tiskové konferenci to řekl bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci.

Minimálně ve dvou případech figuruje firma Cokeville Asset napojená na lobbistu Ivo Rittiga. Na podezřelé okolnosti v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP) v nedávné době upozornila kauza předražených jízdenek.

Společnost Neograph, která je pro DPP dodávala, měla uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Asset Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy mezi firmou Neograph a DPP měla společnost Cokeville dostat z každého lístku 17 haléřů.

Dalším takovým případem je podle Randáka nákup pohonných hmot, kde figuruje rovněž firma Cokeville. Podle něj dopravní podnik nakupuje pohonné hmoty od firmy Čepro přes prostředníka.

"Jedná se o firmu, která opět uzavřela poradenskou smlouvu s firmou Cokeville, a část těch peněz znova jde na Panenské ostrovy," uvedl Randák. Podle něj je Cokeville napojena na pražského lobbistu Ivo Rittiga.

Galerie českých kmotrů

Ivo Rittig je úspěšný podnikatel, který vlastní módní butiky v centru Prahy. Bývá přezdíván jako "král Pařížské ulice".

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (vlevo), středočeský Ivo Rittig (druhý zleva) a ústecký Patrik Oulický (druhý zprava).

Kdo jsou čeští kmotrové ovládající politiku a byznys? Podívejte se

Nadační fond proti korupci má prý důkazy, že mezi Rittigem a firmou existuje smlouva o spolupráci, na základě které má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 000 eur (asi čtyři miliony korun) měsíčně a další procenta ze zisku.

"Smlouva je koncipována tak, že ze strany Rittiga nemusí být žádné plnění," poznamenal Randák. Za období od ledna 2007 do února 2008 vyplatila společnost Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun, dodal Randák.

Fond upozorňuje také na vztahy s advokátní kanceláří Šachta & partners, která podle nashromážděných dokumentů za Rittiga žádala vyplacení peněz od Cokeville.

Rittig se proti informacím důrazně ohradil a označil je za šokující. V tiskové zprávě uvedl, že na Randáka a další lidi z Nadačního fondu proti korupci chystá trestní oznámení pro pomluvu, křivé obvinění a porušení tajemství listin. K žalobě se chce připojit i advokátní kancelář Šachta & partners.

Tiskové prohlášení Ivo Rittiga

  1. Jsem šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven na tiskové konferenci Karla Janečka, Karla Randáka a Vladimíra Sitty ml.
    U Karla Randáka mne to přitom nepřekvapuje, neboť se pokoušel uplatit mého osobního řidiče svým spolupracovníkem p. Bakešem, částkou 300 000 Kč, aby mu poskytl informace o mých dětech a rodině. Jeho dotazy přitom hraničily s pedofilií.
  2. Na všechny výše jmenované připravuje můj právní zástupce trestní oznámení pro trestný čin pomluvy, křivého obvinění a porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí.
  3. Šokuje mne, že má zahraniční spolupráce s firmou Cokeville Assets je účelově spojována s aktivitami pana Kmetě na území ČR, což pan Karel Randák velmi dobře ví.
  4. Jakmile bude mé trestní oznámení podáno, poskytnu je médiím.

Napojení na Bendla

O informace předložené fondem má zájem primátor Svoboda. "Pokud budou materiály zakládat podezření z trestného činu, necháme konat orgány činné v trestním řízení," řekl novinářům Svoboda.

Rittig je v médiích spojovaný s ODS, například s bývalým středočeským hejtmanem a nynějším ministrem zemědělství Petrem Bendlem.

Bendl styky s Rittigem přiznává. "Patří do poměrně širokého okruhu lidí, s nimiž se potkávám. Do tohoto okruhu patří řada dalších významných podnikatelů," řekl Bendl již dříve týdeníku Ekonom.

ČTĚTE TAKÉ:

Zmiňovanou smlouvu mezi DPP a Neographem obě firmy minulý týden ukončily. Před dvěma týdny to navrhl sám Neograph. Přiznával, že výroba jízdenek je dvojnásobně předražená.

Smlouvu před čtyřmi lety za Neograph uzavřel předseda představenstva Jan Janků, který je padesátiprocentním akcionářem firmy.

Zveřejnění kauzy a ukončení smlouvy je zřejmě důsledkem sporů mezi Vladimírem Sittou a Janků. V kauze padlo už několik trestních oznámení.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!