Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda: Odvolání Liche přijde Prahu minimálně na sto milionů

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Rychlost odvolání šéfa dopravního podniku Vladimíra Liche primátora Bohuslava Svobodu (ODS) překvapila. V rozhovoru pro server Lidovky.cz ho označil jako bezprecedentní a partyzánské.

Lidovky.cz: Čekal jste, že pana Liche představenstvo DP odvolá z pozice ředitele tak rychle?
Ne, ale dalo se to očekávat, protože to svolávala paní Češková (Magdalena Češková, exředitelka DPP), místopředsedkyně představenstva, která už jednou v čele dopravního podniku stála a byla odvolána. Teď se zřejmě stane zastupující šéfovou.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Jak tento krok hodnotíte?
Je to něco velmi nesmyslného. Dnes mělo proběhnout pět jednání s firmami, které nabízely slevu z nevýhodných smluv, což by pro Prahu znamenalo úspory 100 až 150 milionů korun. Nic neproběhne, protože s nimi nemá kdo jednat.

Neutíkat z boje

„Ta akce byla delší dobu připravovaná. I lidmi zevnitř podniku. Je bohužel cílená na pana primátora. Pokud pan primátor bude bojovat, tak já budu ve své práci pokračovat, i když jsem byl ze své funkce odvolán,“ oznámil Lich novinářům.

Dodal, že nehodlá utíkat z boje. „Pan primátor musí svolat valnou hromadu, ta musí odvolat dozorčí radu a ta mě pak může opět zvolit,“ předjímá Lich.

Lidovky.cz: Znamená odvolání Liche rozkol koalice na pražské radnici?
To není rozkol v koalici, to je rozkol mezi městskou radou (valná hromada dopravního podniku), dozorčí radou a rozkol mezi dozorčí radou a panem generálním ředitelem. Valná hromada nebyla informována o tom, co hodlá dozorčí rada učinit. Bezprecedentním, partyzánským způsobem proběhlo něco, pro co nemá dozorčí rada žádné zdůvodnění. Co řekl pan Nouza (předseda dozorčí rady DPP Jiří Nouza z TOP 09 tvrdí, že Lich ohrožoval chod DP - pozn. red.) se nezakládá na pravdě.

Lidovky.cz: Přesto, bude to problém pro další pokračování koalice?
Pro další pokračování koalice to podle mě neznamená nic. Budeme o tom jednat a k nějakému závěru dojdeme.

Lidovky.cz: Jsme svědky dalšího pnutí uvnitř pražské ODS? Důležitou roli v odvolání Liche sehrál i váš spolustraník a místopředseda rady David Vodrážka...
Je to věc, kterou určitě budeme řešit, protože přinejmenším bylo povinností někoho, kdo je členem ODS, informovat valnou hromadu, která ho na místo nominovala, a předsedu pražské ODS a primátora. Nic takového neudělal.

Lidovky.cz: Kdo podle vás za tímto převratem stojí?
To já samozřejmě nevím. Mohu si jen dávat do souvislostí některé kroky, které se podařily: úspory, zlepšené hospodaření, negociace nevýhodných smluv. Souvislosti se nabízejí a jsou na bíledni.

Lidovky.cz: Komu tedy tyto změny nevyhovují, buďte konkrétní...
Já neumím být konkrétní. Prostě se podívám, koho se ty smlouvy týkají a z toho si mohu dovozovat, že to prostě někomu vadí a snaží se o návrat ke starým pořádkům, tak aby prostředky, kterými dopravní podnik disponuje, měly stejného adresáta. 

Podezřelé smlouvy nahrávaly kmotru Rittigovi

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

V souvislosti s nevýhodnými smlouvami pražského dopravního podniku bylo v minulosti skloňováno jméno kmotra ODS Ivo Rittiga. Ten figuroval třeba v případě podezřelé stomilionové zakázky na bezpečnostní systém. ČTĚTE VÍCE

Nadační fond proti korupci také upozornil, že firma Cokeville Asset napojená na Rittiga inkasovala z každého prodaného lístku DPP 17 haléřů, stejně tak dostávala peníze z nákupu pohonných hmot. ČTĚTE VÍCE

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...