Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec šéfa dopravního podniku: pro hlasovali tři z pěti členů vedení

Ekonomika

  12:52aktualizováno  14:01
PRAHA - Bleskové odvolání šéfa dopravního podniku Prahy Vladimíra Licha je dokonáno. Ve středu ho odvolala dozorčí rada z představenstva společnosti, které hned další den rozhodlo i o jeho konci ve funkci generálního ředitele. Pro odvolání hlasovali tři z pěti jeho členů. Sám Lich za touto akcí vidí tlaky pražských politiků, kteří protlačovali do podniku své lidi.

Vladimír Lich foto: ČTK

Liche odvolala z představenstva společnosti její dozorčí rada ve středu na návrh jejího místopředsedy Davida Vodrážky (ODS). Pro odvolání hlasovali jak zástupci ODS, tak TOP 09. Celkem se vyslovilo pro jeho odchod deset z 12 přítomných členů.

Do představenstva byl poté zvolen dopravní ředitel Ladislav Urbánek a technický ředitel Jan Šurovský. Ve čtvrtek pak byl Lich skončil i ve funkci ředitele podniku. Pro jeho odvolání byli tři z pěti členů představenstva.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pan ředitel podnikal kroky, které ohrožovaly chod dopravního podniku, neplnil některá usnesení dozorčí rady a nekomunikoval odpovídajícím způsobem s dozorčí radou,“ vysvětloval rozhodnutí dozorčí rady její předseda Jiří Nouza (TOP 09).

Špatnou komunikaci s dozorčí radou připouští i sám Lich. „Jelikož někteří členové dozorčí rady mě tlačili, abych na pozice v rámci DPP dosadil jimi navržené konkrétní lidi, o jejichž motivaci pochybuji, snížila se tím moje důvěra v dozorčí radu,“ oznámil Lich v tiskové zprávě těsně před svým odvoláním.

Vladimír Lich

Spojencem Vladimíra Liche je primátor Bohuslav Svoboda (vpravo)

Výtky kvůli pojištění majetku dopravního podniku jsou podle Liche jen záminkou. Došlo prý jen ke zpoždění, které bylo způsobené výběrem společností, jež neorganizovaly výběrová řízení pro dopravní podnik v minulosti.

Na jeho stranu se postavil také primátor Prahy Bohuslav Svoboda. Ten dává rozhodnutí do souvislosti s tím, že Lich podal ve středu trestní oznámení na několik lidí, kteří v minulosti podepsali nevýhodné kontrakty dopravního podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Zásadní úspory, které v tuto chvíli Dopravní podnik má, jsou podle něj Lichova zásluha. „Jsem přesvědčen, že je velmi dobrý manažer, že plní svá zadání, která dostal, že není žádný důvod, proč ho vyměňovat,“ řekl primátor České televizi.

Dopravního podnik bude dočasně řídit Magdalena Češková

Magdalena Češková, která byla dnes zvolena předsedkyní představenstva, působí na ekonomickém oddělení podniku. Podnik řídila už na začátku letošního roku po odchodu bývalého šéfa Jaroslava Stůje.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat