Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

„Nemůžeme zpět, nemáme tam co jíst“

Česko

Francie bojuje s kočovníky – Ruší se nelegální tábořiště a jejich obyvatelé mají být posláni domů

Francouzská vláda systematicky ruší nelegální tábořiště kočujících lidí a Romů. Jejich obyvatele chce zvláštními lety poslat domů.

PAŘÍŽ/PRAHA Lidé sedící na taškách a pytlích s věcmi, odjíždějící kolony aut a karavanů. Takový byl před pár dny pohled na nelegální tábořiště v Choisy-le-Roi jižně od Paříže. Několik desítek kočovníků převážně z Rumunska se zde v polovině května loňského roku usadilo se svými obytnými vozy pod dálničním mostem. V místě, kde není voda a které je vystaveno soustavnému hluku silnice a znečištění. Ve čtvrtek časně ráno museli kvůli nařízení úřadů začít prostor vyklízet. Jejich tábořiště nebylo první ani poslední, které za poslední dva týdny stihl podobný osud.

„Nemůžeme se vrátit do Rumunska, nemáme tam peníze, dům ani co jíst,“ stěžovala si listu Le Parisien jedna z žen opouštějící provizorní domov. Evakuace podlé médií probíhala poklidně za asistence asi stovky policistů. Starostka města jim mezitím zprostředkovala prozatímní bydlení v místní tělocvičně. „Udělala jsem to z donucení, protože stát není schopen vzít na sebe svou část zodpovědnosti,“ vysvětlila svoje pohnutky.

Francouzská vláda letos v létě vytáhla do boje proti Romům a lidem žiícím kočovným životem. Jen co koncem července zveřejnila svůj záměr zrušit na 300 nelegálních tábořišť, přešla od slov k činům. Jako první přišlo na řadu 6. srpna vyklizení osady poblíž Saint-Etienne a tento týden ve čtvrtek již francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux oznamoval, že se za poslední dva týdny podařilo zrušit více než 40 osad. Na 700 osob navíc hodlá do konce srpna poslat zvláštními lety do domovských zemí – Rumunska a Bulharska.

Celou vládní iniciativu vyvolala událost ze 17. července, kdy ve městě Saint-Aignan skupina „kočovníků“ zcela zničila policejní stanici. Mstili se za smrt 22letého Roma, který byl zabit během přestřelky se strážci zákona. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy poté prohlásil, že kočující lidé dělají problémy a v jejich komunitách bují kriminalita.

Většina lidí žijící v divokých tábořištích teď žije ve strachu, že přijdou o své útočiště. Mezi nimi je i 17letá Marka, která spolu se svým manželem bydlí v dřevěném přístřešku u železniční trati blízko Paříže. Jejich tábořiště čítá na 300 obyvatel. „Většina z nich přišla z Rumunska během uplynulých šesti měsíců a většina nemluví francouzsky,“ popsala agentuře Bloomberg své sousedy. Muži se živí sběrem starého železa, ženy žebrají spolu s dětmi, které většinou nechodí do školy. I když ve Francii platí zákon, že každé město nad 5 tisíc obyvatel musí pro kočovníky zřídit odpovídající tábořiště s tekoucí vodou a hygienickým zázemím, v tom jejich jsou jen chemické záchody. Mnoho měst totiž zákon různými způsoby obchází. Přesto se tu lidé mají lépe než doma v Rumunsku a chtějí ve Francii zůstat.

V zemi nyní žije kočovným způsobem života až 500 tisíc lidí, kteří mají francouzskou národnost. Zvláštní kategorií jsou Romové, což je ve Francii označení pro lidi pocházející převážně z Rumunska a Bulharska. Ti do Francie začali proudit zejména poté, co jejich země vstoupily do Evropské unie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!