Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Není to přirozené, strašili skeptici

Česko

PRAHA Třicáté narozeniny dnes slaví první člověk na světě, který byl počat „ve zkumavce“. Je jím Angličanka Louise Joy Brownová z Bristolu. Její matka Lesley Brownová nemohla otěhotnět přirozenou cestou kvůli neprůchodným vaječníkům. Jedinou možností pro neplodné páry byla v té době adopce.

S revolučním řešením přišli koncem sedmdesátých let minulého století gynekolog Patrick Steptoe a embryolog Robert Edwards z Centra pro lidskou reprodukci v Oldhamu v severozápadní Anglii. Jejich metoda byla poměrně jednoduchá: paní Brownové odebrali vajíčko, v živném roztoku ho smíchali se spermiemi jejího muže a vzniklé embryo vložili do dělohy matky.

O devět měsíců později, 25. července 1978, se v Oldhamské všeobecné nemocnici narodilo první dítě ze zkumavky. Na svět přišlo císařským řezem a vážilo 2,61 kilogramu. V následujících letech musela Louise odpovídat na všetečné otázky novinářů i spolužáků, jimž musela vysvětlovat, že se narodila v porodnici jako oni, nikoliv v laboratoři. Dnešní oslavenkyně neplánuje žádnou velkou party: „Možná si vyrazím s přáteli nebo zajdu s rodinou na oběd,“ prozradila agentuře AFP.

Dnes pracuje jako poštovní úřednice a před rokem a půl se jí přirozenou cestou narodil syn Cameron. Kromě toho má mladší sestru Natalii. Ta se stala v roce 1999 vůbec prvním člověkem ze zkumavky na světě, kterému se narodilo dítě.

Úspěch britských lékařů před třiceti lety vyvolal řadu emocí. Skeptikové upozorňovali na to, že je oplodnění mimo lidské tělo nepřirozené. Vatikán dokonce vydal prohlášení, že „tato událost může mít pro lidstvo závažné důsledky“. Zároveň se umělé oplodnění stalo nadějí pro miliony neplodných párů na celém světě.

Během třiceti let se metody asistovaného početí zdokonalily a byly vyvinuty další způsoby, jak obejít konkrétní příčiny ženské i mužské neplodnosti.

České prvenství Jedním z průlomů byl pouhé čtyři roky po úspěchu britských vědců počin českých odborníků z Centra asistované reprodukce ve Fakultní porodnici Brno. Pod vedením profesora Ladislava Pilky se jim podařilo přivést na svět první dítě počaté pomocí asistované reprodukce v zemích tehdejšího východního bloku.

Zároveň šlo o úplně první početí pomocí metody GIFT na světě. Při ní oplodnění neprobíhá mimo tělo, ale spermie a vajíčko se vkládají přímo do vejcovodu. „Tehdy u nás nebylo dostupné vybavení, které měli jinde ve světě. Proto jsme volili tuto náhradní cestu,“ vzpomíná profesor Ladislav Pilka. Úspěch umožnil vylepšit vybavení brněnského pracoviště. První dítě počaté in vitro se tu narodilo o dva roky později, v roce 1984.

Více čtěte v zítřejší příloze Věda LN

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...