Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Neochota jednat o odkladu zákoníku rozzuřila ODS

Česko

  19:47
PRAHA - ČSSD odmítla návrh občanských demokratů na odklad platnosti zákoníku práce. Na sněmovní schůzi se o odkladu nového zákona, který má vstoupit v platnost od 1.1. 2007 nechtěli poslanci ČSSD bavit. Objevily se mj. spekulace, že jde o pomstu ODS, která bez domluvy přizvala k jednání o nové vládě lidovce a zelené.

Petr Nečas (ODS) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Vyřazení vládního návrhu na odklad zákoníku práce z programu sněmovní schůze dnes vyústilo ve slovní přestřelku, v níž ODS obvinila ČSSD z toho, že návrh shodila ze stolu neférovým způsobem. V této souvislosti se objevily i spekulace o tom, že nečekaný návrh sociálních demokratů byl odvetou za postup ODS při vyjednávání o vládě. ODS k jednáním proti vůli ČSSD přizvala i zelené a lidovce. To ale
místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach popřel.

"Odmítáme rétoriku ODS, že v případě dnešního jednání ČSSD o zákoníku práce se jedná o podraz," uvedl Škromach v prohlášení. Důvodem vyřazení návrhu vlády byla podle něj snaha zabránit prodlužování právní nejistoty zaměstnanců a zaměstnavatelů. Občanští demokraté počítali s tím, že odklad platnosti zákoníku nebude mít kvůli odporu levice ve sněmovně velké šance. Pobouřilo je ale, že ČSSD hned v úvodu dnešního jednání navrhla, aby se sněmovna vládní předlohou vůbec
nezabývala.

Byla to pomsta, řííkají někteří
V kuloárech si poslanci ODS stěžovali na to, že jejich klub není na hlasování připraven v plné síle. Vyřazení vládního návrhu z programu nakonec sněmovna hlasy ČSSD a KSČM těsně schválila. Ministr práce Petr Nečas (ODS) označil postup levicových poslanců za "pirátství". "I přes nevybíravé útoky ministra Nečase a dalších členů vlády vůči ČSSD jsme i nadále připraveni jednat o opodstatněných úpravách
zákoníku práce tak, aby bylo možné je přijmout v co nejkratší době," reagoval Škromach. Předpokladem podle něj je, že vláda tyto body projedná se sociálními partnery.

Občanští demokraté spekulovali i o tom, že se jim ČSSD pomstila za překvapení, které jí připravili při středečním vyjednávání o vládě. ODS k nim proti vůli ČSSD přizvala i zelené a KDU-ČSL. Podle ČSSD o mstu nejde. Vyřazení návrhu na odklad zákoníku poznamenalo i následnou debatu o dopadech nového kodexu. Nečas nový zákoník označil za "legislativní zmetek" a v souvislosti s jeho dopady hovořil například o možném kolapsu železniční a letecké dopravy, "obrovských problémech ve zdravotnictví" a zhroucení lékařské záchranné služby.

V emotivní kritice ho podpořil i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ve zdravotnické záchranné službě podle něj bude kvůli zákoníku chybět od ledna 80 lékařů. "Já nevím, jestli byste se smáli, když přijede záchranná služba o pět minut nebo i o více později k vašemu případu, až vás, kteří jste mnozí v pokročilém věku, stihne srdeční příhoda," řekl poslancům ČSSD a KSČM.

Jeden o koze, druhý o voze
Podle sociálních demokratů ODS straší veřejnost "tragickými dopady" zákoníku. O úpravách normy jsou ochotni diskutovat, vláda ale prý o jednání s nimi neměla zájem. "Jsme připraveni jednat, ale ne na bázi toho, že někdo, kdo navíc nemá ani většinu, se bude snažit věci proválcovávat," řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle Nečase ODS jednání sociálním demokratům nabízela. Navíc prý ustoupila od prosazování své politické představy o zákoníku práce. Smyslem odkladu podle něj bylo pouze to, aby sněmovna měla čas odstranit největší chyby nového kodexu.

ODS chce odklad zákoníku práce znovu projednat na mimořádné schůzi. O její svolání požádá zřejmě ještě tento týden. Vzhledem k odporu levice a lhůtám, které na projednání návrhu potřebuje Senát a prezident, ale není příliš pravděpodobné, že Topolánkova vláda odklad zákoníku do konce roku prosadí. Nový kodex tak zřejmě začne od ledna platit.

Autoři: ,