Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nepatřičně velký optimismus

Česko

DIÁŘ INVESTORA

Ekonomické krize, krachy bublin, státní bankroty či záchrany bankovních a dalších finančních ústavů pravidelně, či nepravidelně nastávají znovu a znovu.

Co je ovšem typické pro finanční trhy, je to, že v případě oživení, které trvá po určitý čas, zapomenou na zlé časy a začnou extrapolovat do budoucnosti, že bude už jen dobře. Tak to ovšem není.

Nyní jsme svědky globálního oživení, ekonomická data spolehlivě překvapují v pozitivním směru, zejména ta z průmyslu.

Indikátor ekonomických překvapení Société Générale nyní dosahuje extrémních hodnot, což podporuje rostoucí a nepatřičně velký optimismus mezi ekonomy a finančními trhy.

Takový vývoj bývá následován korekcí na rizikových aktivech, mezi něž patří například akcie či měny rozvíjejících se zemí. Bude se ovšem jednat pouze o korekci na dlouhodobě rostoucím trhu? Či současný růst akcií a dalších rizikových aktiv byl jen dočasnou epizodou a opět se dočkáme dlouhodobějšího propadu na těchto aktivech? Pro druhou možnost hovoří spousta nedořešených či neřešených záležitostí.

Zaprvé: Růst veřejného dluhu v USA, který trhy a ratingové agentury prozatím ignorují.

A zadruhé: Dluhové problémy periferních zemí eurozóny se řeší příliš pomalu a nakonec mohou končit bankrotem. Řecký bankrot je velmi pravděpodobný, následovat by však mohly i další země. Záchranné fondy poskytly nejhorším zemím jen likviditu, nic víc. Věčně je však financovat nemohou.

A nakonec je tu Čína, která má charakteristiky opravdové velké bubliny.

O autorovi| JIŘÍ ŠKOP analytik Komerční banky

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...