Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepodceňujme diváky!

Česko

Estonský snímek Magnus získal historicky první Hlavní cenu Febiofestu. Udělením trofejí včera večer vyvrcholila pražská část přehlídky.

PRAHA „Neočekával jsem, že porota vybere tak náročný film, vyvrací to předsudek, že diváci vyžadují především oddychové filmy,“ komentoval udělení Hlavní ceny Febiofestu estonskému snímku Magnus ředitel přehlídky Fero Fenič. „Smekám před porotou klobouk, je to důkaz, že bychom neměli diváky podceňovat, což vysílá zajímavý signál pro distributory,“ doplnila ho ředitelka programu Hana Cielová.

Do první soutěže Febiofestu vybrala spolu se Štefanem Uhríkem patnáct snímků evropských tvůrců mladší generace. Z nich pak porota sestavená z třiatřiceti diváků zvolila ten, který ji nejvíce oslovil. Sestava poroty odrážela sociální rozvrstvení českého filmového publika, porotci o filmech mezi sebou nediskutovali a neovlivňovali se.

Cenu za svůj celovečerní debut Magnus si přijela převzít mladá estonská režisérka Kadri Kousaarová, která už má za sebou zkušenost novinářky či rozhlasové a televizní moderátorky. Vydala také dva romány, které se staly v Estonsku bestsellery. Její film Magnus byl loni vybrán na festival v Cannes do sekce Jistý pohled.

Režisérku inspiroval příběh, který vyslechla od svého známého. Snímek Magnus vypráví o chlapci, který jako dítě bojoval se smrtelnou nemocí, nyní už je vyléčen, ale se smrtí si stále zahrává. Značnou roli hraje ve filmu i chlapcovo disfunkční rodinné zázemí. Syrově vyprávěný příběh klade důraz především na pocity mladíka, který se pokouší vyrovnat s tím, že byl nechtěné dítě a nenašel motivaci pro život.

Režisérka získala spolu s cenou i finanční odměnu pět tisíc eur, stejnou částkou bude podpořeno i uvedení Magnuse do českých kin. Pro české distributory je ovšem tento film hozenou rukavicí, uvidíme, kdo si na něj troufne.

Včera večer se udílela i cena filmové kritiky Kristián. Nejlepším hraným filmem se stal snímek Petra Nikolaeva ...a bude hůř, který o jediný hlas předstihl Tajnosti Alice Nellis. V animované tvorbě jednoznačně zvítězil film Jana Baleje Jedné noci v jednom městě. Kategorii dokumentárních snímků vyhrálo Soukromé století Jana Šikla těsně před Zapomenutými transporty Lukáše Přibyla a Ztracenou dovolenou Lucie Králové.

Na Febiofest letos přišel zhruba stejný počet diváků jako loni, tedy kolem devadesáti tisíc, což svědčí o stabilitě přehlídky. Podle Feniče byl tento ročník nejpohodovější ze všech, i proto hodlá novinky letos zavedené - tedy především soutěž a diváckou porotu - zopakovat i příští rok.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat