Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Nepodporujme Izrael bezpodmínečně

Česko

DISKUSE

Izraelské zdůvodnění útoku na Gazu evokuje obraz židovského státu jako nevinné oběti, jež nemá jinou možnost, než se vojenskou silou bránit nevyprovokovaným útokům krvelačných teroristů. Tento obraz se míjí s realitou blízkovýchodního konfliktu. Ten není prvotně sporem dobrých se zlými ani civilizovaných s barbary, nýbrž sporem dvou národů o jedno území. Asymetrický konflikt Na rozdíl od západních států, jejichž solidarity se dovolává, nemá Izrael hranice, na jejichž definici by se shodl s mezinárodním právem. Právě vymezení hranic je jádrem konfliktu, v němž jedna z nejlépe vycvičených a vyzbrojených armád současného světa čelí guerillovému odboji okupovaného obyvatelstva. Z definice takového asymetrického konfliktu plyne, že ti, kteří jsou na slabším konci, používají nepřímých, „zákeřných“ metod (včetně útoků na civilisty), neboť v přímé vojenské konfrontaci prohrávají. Důsledkem vojenských akcí silnější strany ovšem většinou je - kvůli převaze její útočné síly a také proto, že její odpůrci jsou organicky vkořeněni v podrobeném obyvatelstvu - mnohem větší počet zabitých a zmrzačených civilistů.

Dlouhodobě vede masivní používání vojenské síly silnější stranou místo k urovnání konfliktu k jeho eskalaci. Vzrůstající počet zabitých na slabší straně jen posiluje její vůli k ozbrojenému odboji. Je roztáčen bludný kruh násilí. Silnější strana ho může zabrzdit nebo přerušit jedině tím, že uzná politickou povahu konfliktu. Řeči o terorismu a obraně civilizace tuto povahu naopak popírají tím, že na jedné straně konfliktu vidí pouze nevinné oběti a na druhé pak zločince či morální nebo psychická monstra - co jiného jsou v současném mediálním a politickém diskurzu „teroristé“? Izraelcům trvalo dvacet let, než začali chápat Arafatovu OOP nejen jako teroristickou organizaci (jíž po jistou dobu skutečně byla), ale také jako politického nepřítele, s nímž je třeba jak bojovat, tak jednat. Kolik zbytečné krve ještě prolijí, než dojdou k témuž závěru v případě Hamásu? Obrat ve vztahu k OOP na přelomu osmdesátých a devadesátých let přitom nespadl z čistého nebe. Izraelci k němu byli donuceni hrozbami americké administrativy G. H. W. Bushe, že omezí svou ekonomickou a vojenskou pomoc v případě, že Izrael bude setrvávat na pozici, že „s teroristy se nejedná“. Bushův syn naopak po útocích z 11. září 2001 popřel politickou povahu izraelskopalestinského konfliktu, když ho podřadil pod globální „válku s terorem“, v níž civilizace čelí barbarství a dobro zlu. Předvolební slib Baracka Obamy americké proizraelské lobby, že se bude zasazovat o nedělitelný Jeruzalém jako hlavní město Izraele, nesignalizuje žádnou radikální změnu v americkém přístupu. Zůstanou-li i v následujícím období USA spíše ochráncem a advokátem Izraele než nestranným zprostředkovatelem jeho konfliktu s Palestinci, pak nezbude, než aby tuto roli začala hrát Evropská unie. Na to si však bude muset počkat až do doby, kdy jí přestanou předsedat Češi. Ti se totiž v týdnech před převzetím předsednictví nijak netajili svou touhou dovést vztahy mezi EU a Izraelem na kvalitativně vyšší stupeň, a to bez ohledu na izraelskou nechuť přispět k přerušení bludného kruhu násilí. V bezpodmínečné podpoře Izraele navazuje Topolánkova vláda na porevoluční tradici, jejímiž nositeli byly všechny strany demokratického spektra.

Tento pravo-levý konsenzus byl výrazem postkomunistické ideologické konfigurace, v níž získaly status samozřejmých pravd ty zahraničněpolitické postoje, které byly opakem samozřejmých pravd komunistického režimu. Mimoparlamentní i opoziční odpor ke smlouvě o umístění amerického radaru je prvním signálem, že kouzlo postkomunistického konsenzu přestalo fungovat. Z toho, že byly USA pro komunistické Československo nepřítelem číslo jedna, nikterak neplyne, že musí být pro nekomunistické Česko spojencem číslo jedna. Krveprolití v Gaze snad přispěje k tomu, že ztratí svou samozřejmost také převrácení, které doposud - spolu s tradicí masarykovského filosionismu - určovalo vztah současných českých politických i kulturních elit ke stranám blízkovýchodního konfliktu. V Izraeli, který komunisté od roku 1967 líčili jako protiarabského agresora, vidí tyto elity nevinnou oběť agrese Arabů.

Zahraniční politika ČR by se již neměla opírat o samozřejmé a černobílé pravdy, získané prostou negací pravd komunistických, ale o schopnost vlády prosadit proti parlamentní opozici své priority anebo s ní dojednat kompromis. S ohledem na izraelskopalestinský konflikt by rozumným kompromisem mohla být proměna bezpodmínečné podpory Izraele na podporu, která bude podmíněna jeho skutečným (nikoliv pouze předstíraným) úsilím o dodržování lidských práv Palestinců a o mírové urovnání konfliktu s nimi. Dlouhodobě může taková politika přispět k většímu bezpečí nejen palestinských, ale také izraelských civilistů.

***

Dlouhodobě vede masivní používání vojenské síly silnější stranou místo k urovnání konfliktu k jeho eskalaci

O autorovi| Pavel Barša, politolog Autor přednáší na FF UK a Anglo-americké vysoké škole a je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...