Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepřátelské rakety zničeny

Česko

Do sedmiminutové simulace obrany před útokem se zapojila i Vlasta Parkanová

FORT GREELY (od zvláštní zpravodajky LN v USA) „Aegis potvrzuje, okamžitý poplach!“ V operačním středisku na základně Fort Greely na Aljašce hlásí pohotovost, z blíže nespecifikované oblasti byly na Spojené státy vyslány tři rakety. Je potřeba je zneškodnit pomocí tzv. interceptorů, tedy protistřel. Pětičlenný tým v čele s velitelem Weissem sleduje na monitoru jejich trasu a musí se rychle rozhodnout. I této akce byla svědkem česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Nešlo však o opravdovou hrozbu, jen o sedmiminutovou simulaci v tréninkovém středisku.

Vše ale vypadalo a fungovalo stejně jako ve skutečnosti.

Na základně Fort Greely slouží přes 200 příslušníků americké Národní gardy, pro Spojené státy je velmi důležitá, nachází se zde od roku 2004 totiž 17 skutečných interceptorů. V budoucnosti jich má být až čtyřicet. Zažívají tu i skutečné pohotovosti, to když v roce 2004 testovali Severokorejci svou raketu. „Nevěděli jsme, co se děje. Nevěděli jsme, jaký je jejich záměr,“ líčí své pocity jeden z vojáků, který zde tehdy sloužil.

Během „naší“ simulace je proti třem raketám vysláno šest interceptorů. O jejich vystřelení rozhoduje velitel. I když Vlasta Parkanová, která celý počítačový test sledovala vedle něj, již s úsměvem připravovala prst na červený knoflík, protistřely vyslal takzvaný weapons operator - pouhým kliknutím myši. „Druhá hrozba byla zachycena a zničena,“ hlásí po chvíli. Nakonec byly úspěšně zničeny všechny nepřátelské rakety. Na ministryni obrany návštěva základny velmi zapůsobila. Jak ale přiznala, „nikdo se nestane odborníkem na protiraketovou obranu po jedné návštěvě a několika brífincích, spíše jen elévem.“ V tu chvíli ji ale čekal ještě větší zážitek. Podívala se totiž přímo k samotnému 17 metrů vysokému interceptoru. Právě jeho hrot, vážící 63 kilogramů, přímo zasáhne nepřátelskou raketu.

Pohybuje se rychlostí sedm kilometrů za sekundu a nenese žádné výbušniny, střelu zničí jen svou kinetickou energií.

Během návštěvy základny měla Parkanová možnost zhlédnout i okolní přírodu. „Našli jsme hnízdo s vajíčky, jedli jsme lesní jahody, také houbu, která vypadala jako václavka, tu si vezu domů. Co tím chci říct? V tomto smyslu mi hezká Aljaška připomíná hezké Brdy,“. Spojení hezká příroda a vojenská technika podle ní funguje.

***

Protistřely nakonec nevyslala ministryně, ale takzvaný weapons operator. Pouhým kliknutím myši.

Autor: