Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepřítel státu pod zámkem

Česko

Dlouhé tři roky to vypadalo, že si Tomáš Pitr dělá z policie dobrý den. Ač se skrýval před českou justicí v cizině, ve vlasti čile obchodoval a podle všeho domů čas od času dokonce i zajel.

Letos v červnu spadla klec: policisté zadrželi uprchlého podnikatele ve švýcarské Svatém Mořici, když venčil psa. Přesto ani nyní nemá Česko jistotu, že „nepřítele státu“, jak Pitra kdysi nazval někdejší premiér Jiří Paroubek, zpátky do země dostane.

Švýcaři ho drží pod zámkem, na rozhodnutí o vydání mají až jeden rok. Pitr se tomu už nyní brání zuby nehty. Podal si hned několik stížností, opakuje v nich to samé: Bojím se o svůj život, Česko ze mě chce pouze vytáhnout důvěrné informace.

Pitr toho totiž jako někdejší blízký spolupracovník Františka Mrázka, zastřeleného bosse podsvětí, skutečně hodně ví. Spekuluje se, že má v ruce část Mrázkova archivu – tedy kompromitujících materiálů na řadu vlivných lidí. Jeho návrat by mohl poškodit třeba Ivana Langera, dnes již bývalého vysoce postaveného politika z ODS. Pitr by mohl například objasnit, jakým způsobem Langer před lety pomáhal developerovi Luďku Sekyrovi ovládnout stavební společnost IPS. Pitr zároveň moc dobře ví, co všechno pro Mrázka udělal tehdejší Zemanův poradce Miroslav Šlouf, za nímž boss podsvětí dokonce chodil na Úřad vlády.

Jestli se Pitra podaří do Česka dostat, nechce nikdo předjímat. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pouze odhadl šance padesát na padesát. Opatrný odhad je na místě. Zatykač na Pitra se totiž týká jen dvou kauz – daňového deliktu a machinací s akciemi podniku Setuza. V obou byl Pitr odsouzen, ale u daňového úniku Švýcaři již dříve vzkázali, že je u nich promlčený.

Navíc z podnětu exministryně spravedlnosti Daniely Kovářové se nyní řeší, zda soud proces neobnoví. Pražský městský soud se nyní zabývá znaleckými posudky, o obnově se bude rozhodovat v lednu. Ve druhém případu se pochybnosti o promlčení objevily i v samotném Česku. Nakonec ale Pitr dostal v nepřítomnosti šest let.

***

BYZNYS V DAŇOVÉM RÁJI

Pitr utekl v roce 2006. Mezitím čile obchodoval. Své firmy nejdříve přesunul do Karibiku, pak přes společníky založil několik nových firem i v Česku. Média spekulovala, že řídí i černý trh s alkoholem. Již ze švýcarské vazby se mu podařil husarský kousek: přesunul své firmy do daňového ráje na Seychely.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!