Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Neprodloužení Rittigova pobytu? Monako je slušná země, vemte si příklad, říká konzul

Česko

  6:00
PRAHA - Stíhanému podnikateli Ivo Rittigovi nebyla v Monaku, kde v současnosti žije, prodloužena rezidentura. Stejně tak mu banky ani neotevřely účet, tvrdí státní zástupce Adam Borgula. Knížectví se totiž nelíbí trestní stíhání, kterým v Česku čelí. „Je výjimečné, že se to stalo. Rozhodně nejde o rutinní záležitost,“ komentoval pro server Lidovky.cz honorární konzul v Monaku Oldřich Uttendorfský krok tamních úřadů.

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. foto:  Michal Šula, MAFRA

Lidovky.cz: Knížectví podle žalobce Adama Borguly neprodloužilo stíhanému Ivo Rittigovi rezidenturu, stejně tak mu banky nechtěly otevřít účet. Jak běžná věc je to na poměry Monaka? 
Nemůžu tento případ zevrubně komentovat, protože jde o hodně speciální věc. Jistě to ale nelze považovat za běžnou praxi. Je výjimečné, že se to stalo. Rozhodně nejde o rutinní záležitost. 

Lidovky.cz: Stalo by se to, kdyby neexistovaly vážné důvody? 
Důvody k tomu určitě budou. K takovému přísnému rozhodnutí by se Monako neuchýlilo, kdyby to nebylo oboustranně vysvětleno. Dovedu si představit, že místní úřady k tomu měly důvod po konzultaci s českým ministerstvem zahraničí a financí.

Monako Rittigovi neprodloužilo rezidenturu. Vadí mu stíhání v Česku

Lidovky.cz Jsou všeobecně monacké úřady citlivé k takovým případům? Ivo Rittig je trestně stíhaný a jeho jméno vystupuje v několika kauzách...
Samozřejmě. Ale v tom smyslu, že chtějí mít pořádek. Je to slušná země se slušnými lidmi. V Monaku jsou hodně pečliví, ať už jde o zdravotnictví či další oblasti. Všechno se v Monaku pečlivě kontroluje. Na sebemenší pochybnosti se důsledně ptají. Chtějí vědět proč a jak. Jsou opravdu precizní, to se málokde vidí. Z toho byste si v Česku mohli vzít příklad (smích).                

Lidovky.cz: Jak je Ivo Rittig v Monaku vnímaný? Vy sám sledujete kauzy, v nichž Rittig vystupuje?
Upřímně? Ani ne. Dlouho jsem ani nevěděl, kdo to Ivo Rittig je. Až mi to někdo musel říct. Teď to samozřejmě vím a sleduji to. Ale osobně jsem se s ním nikdy nesetkal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!