10. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžaloba: Za peníze z Olea Chemical Rittig koupil tři apartmány v Dubaji

Infografika Rittigových nákupů v Dubaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Infografika Rittigových nákupů v Dubaji. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA  Jde o další indicii, že stíhaný lobbista Ivo Rittig se z Monaka přesouval do Spojených arabských emirátů. V letech 2010 a 2011 tam koupil tři luxusní apartmány, podle státního zástupce je částečně financoval z tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Rittig se kvůli tomu u soudu bude zpovídat z legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Je vidět, že Borgula neopouští Náměstí Hrdinů 1300 (sídlo Vrchního státního zastupitelství), jinak by si přece nemohl myslet, že někdo dobrovolně bude v Dubaji v létě,“ posmíval tento týden Rittig na Twitteru státnímu zástupci Adamu Borgulovi dozorujícímu případ Oleo Chemical.

Před pěti lety mu nicméně vedra zjevně nevadila. S manželkou Lenkou pořídili apartmán v luxusním dubajském rezortu Oceana Residences na prvním dokončeném uměle vytvořeném Palmovém ostrově Palm Jumeirah známým přepychovými byty, obchody a restauracemi.

Další dva apartmány - jeden v 19., druhý ve 20. podlaží - manželé Rittigovi podle obžaloby v kauze Oleo Chemical koupili poblíž: ve 45 patrové a 179 metrů vysoké budově Trident Grand Residence, dostavené v roce 2010. Oba byty pak Rittigovi nechali upravit a jeden z nich v roce 2012 prodali za 2 450 000 dirhamů (zhruba 14 milionů korun).

Nákup nemovitostí policisté odkryli při mapování finančních toků kolem petrochemické firmy. Podle obžaloby, s níž se seznámil server Lidovky.cz, z Olea odteklo 20 milionů přes offshorovou společnost Cokeville Assets až na Rittigovy dva účty.

Státní zástupce Adam Borgula však v obžalobě popisuje, že minimálně 288 tisíc dolarů (cca 5 milionů korun) však z Cokeville Assets skončilo na účtu dubajské realitní makléřky Edity Hrubé. Tok peněz z Prahy podle obžaloby řídil další obviněný, šéf účetní společnosti Peskim spojené s advokátní kanceláří Šachta&Partners Petr Michal.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

„Udělil pokyn a dále administroval převod finančních prostředků společnosti Cokeville Assets na účet Rittigem zplnomocněné Editě Hrubé, která mimo jiné i těmito finančními prostředky financovala nákupy a správu apartmánu ve vlastnictví Ivo Rittiga a Lenky Rittig. Státní zástupce toto jednání klasifikoval jako zločin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ líčí žaloba.

Rittigův advokát David Michal se však kvůli spojení nákupů nemovitostí a kauzy Oleo Chemical do Borguly obul. „Naprosto se neobtěžuje vysvětlit, jak ho napadlo, že finanční prostředky určené na nákup nějakých nemovitostí v Dubaji pocházely ze společnosti Oleo. Zřejmě proto, že to vysvětlit nelze. Pan Borgula to totiž neví, jen si to tak nějak myslí,“ reagoval pro Lidovky.cz.

Stejně tak se žalobce podle advokáta plete i v případě společnosti Cokeville Assets. „On o její činnosti a původu jejích finančních zdrojů nic neví a Kubiska (spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska – pozn. red.) taky ne. Pro jistotu se to ani nenamáhal zjistit, a proto odmítl v přípravném řízení vyslechnout například dlouholetou ředitelku společnosti paní Janu Lütken. Nevadí, dozví se to s ostudou u soudu,“ slibuje Michal.

Jeden ze známých Palmových ostrovů v Dubaji, na podobném Rittig koupil luxusní...

Jeden ze známých Palmových ostrovů v Dubaji, na podobném Rittig koupil luxusní apartmán.

Lidovky.cz tento týden informovaly, že lobbista podle zastupitelství získal v Dubaji na roky 2014 až 2017 rezidenční vízum. Přesunu do Emirátů nasvědčovala i takzvaná superlegalizace, vyšší ověření listin jeho rodného listu a rodných listů rodiny.

Rittig si zřejmě připravoval půdu pro případ, že bude muset opustit současný domov v Monaku. Knížectví na Azurovém pobřeží mu totiž odmítlo prodloužit rezidenturu, mimo jiné kvůli stíhání v Česku. Rozhodnutí zatím nenabylo účinnosti, protože lobbista se odvolal. „Pan Rittig je monackým rezidentem nepřetržitě již skoro 10 let a nic se na tom nezměnilo. Každý, kdo chce mít v Dubaji obchodní společnost, musí obdržet rezidenční vízum. Toto vízum se skutečnou rezidenturou nemá nic společného,“ tvrdí Michal.

Rittigovy perské manévry policisté bedlivě sledují proto, že Spojené arabské emiráty nemají s Českem dohodu o vydávání pachatelů. Lobbista však dosud s vyšetřovateli spolupracoval, což uznal i soud, když mu odmítl na návrh zastupitelství vzít pas.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!