Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neregulovaní lidovci

Česko

KDU-ČSL se na reformě zdravotnictví dohodnout nechce

Jiří Čunek jako hlava lidovců v neděli zase národu doložil, že jeho strana disponuje špatnou pověstí zaslouženě. V debatě o reformě zdravotnictví strana tápe, respektive je nekonzistentní a zcela ve vleku svých rebelujících „expertů“. Lidovcům schází odvaha k tomu, aby koalici kvůli reformě zdravotnictví opustili, a zároveň se bojí toho, že nepopulární opatření je připraví o zbytky voličů. Proto předseda připomínal střečka.

Regulační poplatky za recept se prý mají snížit na dvacet korun a mají je dostat pojišťovny. A proč je nesnížit jen na dvacet pět korun? Nebo rovnou na deset či na korunu? Na tuhle otázku lidovci bezpochyby odpověď neznají – populismus není racionální. Proč čekat, až se dopad poplatků vyhodnotí na relevantních statistikách?

Vrcholem směšnosti pana Čunka je mudrování o tom, že některý lékař má pacientů pět, jiný desítky – je to nespravedlivé. Ano, některý lékař je šikovný a pacienti se mu hrnou, jiný má pověst mizernou a lidi jej nevyhledávají. Některá vyšetření trvají hodiny, jiná pár minut. Tohle chce strana lidová „napravovat“?

Debata, jež se odvíjela v neděli na televizní obrazovce, koalici nepomohla. Místo toho, aby společně vysvětlovali občanům, proč je reforma racionální, pomáhali opozici a s ní i nástupu populismu.

Čtěte „Koalice se pře...“ na str. 5

Autor: