Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nerostou, mistři houbaři ale našli

Česko

PASEKA O titul „mistra světa“ ve sbírání hub se v sobotu utkala stovka houbařů. Se svými košíky se sjeli do Paseky na Olomoucku. I přes nepříliš dobré houbařské podmínky se lidé pyšnili úlovky vážícími i téměř jeden kilogram.

Pořadatelé mistrovství, které se konalo podruhé, ocenili čtyři nejlepší z nich. „Bylo to slabší než loni, ale i tak nás to překvapilo. I přesto, že jsou lesy vyprahlé, jsme tu měli krásné houby. Lidé sem přiváželi úlovky z vlastních houbařských míst, která však neprozradili,“ řekl iniciátor akce Zdeněk Knápek.

Na jednom místě se tak podařilo pořadatelům shromáždit zhruba dvě stovky většinou hřibovitých hub, ze kterých porota vybírala ve čtyřech kategoriích nejkrásnější zástupce. Tu nejpozoruhodnější houbu dovezl Tomáš Přikryl, který zároveň obsadil i první místo v kategorii největší houba. V divácké kategorii byla nejúspěšnější Markéta Šinglovičová se svým nádherným exemplářem hlívy ústřičné. Králem hřibů se stal téměř kilogramový hřib Jaroslava Přikryla.

Soutěžit mohli pouze houbaři, kteří donesli jedlé houby, které zároveň nejsou chráněné. „Mistrovství slouží totiž také jako učebnice pro začínající houbaře, aby se dozvěděli, co vše lze v lesích najít,“ podotkl Knápek.

Mistrovství hub budou moci nadšenci navštívit příští rok. Akce by se měla tentokrát odehrát první zářijovou sobotu. Pozvat na ni chtějí i houbaře z Rumunska, kde se prý na houby jezdí s vlečkou.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALITÁŘ - VHODNÉ I PRO ABSOLVENTY (25-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč