Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

NERV: Plán musí projít celý

Česko

Členové Národní ekonomické rady vlády varují před roztříštěním protikrizového plánu na jednotlivé body

PRAHA Národní protikrizový plán, který má Česku pomoci překonat období ekonomické recese, má za sebou první zatěžkávací zkoušku, kdy ho poslanecká sněmovna na své schůzi minulý měsíc „vzala na vědomí“. Vláda tak může začít uplatňovat opatření, ke kterým nepotřebuje měnit zákony. Mezi ně patří například navyšování investic na vědu a výzkum.

O opatření vyžadující legislativní změny se ale ještě v parlamentu svede boj na březnové schůzi. Členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) varují, že pokud nebudou zavedena všechna opatření Národního protikrizového plánu, bude jeho účinnost výrazně omezena. To hrozí, pokud by vláda předložila hlavní body plánu k parlamentnímu hlasování jednotlivě, což minulý týden připustil premiér Mirek Topolánek.

„Pokud některá opatření, zvláště zásadnější povahy, nebudou schválena, bude účinnost balíčku výrazně omezena,“ řekl Jiří Rusnok, člen NERVu. Rusnok i většina jeho kolegů se shodují, že klíčovým opatřením balíčku je například zavedení slevy na sociálním pojištění. „To by mohlo výrazně ochránit část pracovních míst, která jsou pod tlakem a hrozí jim zrušení. Pokud to neprojde, bude to chybět a těžko to jde nahradit něčím stejně efektivním a rychlým,“ řekl Rusnok.

Aje to právě zmíněná změna sociálního pojištění, která činí největší potíže opozici, a má tak největší šanci na zamítnutí, pokud se bude o jednotlivých legislativních opatřeních hlasovat jednotlivě. „Když se to udělá zvlášť, pak podle mě snížení sociálního pojištění padne,“ řekl další člen rady Miroslav Zámečník. „Když nedáte úlevy na sociálním pojištění ve výši 18 miliard korun, bude to mít negativní dopad na cash-flow, a tím víc firem se položí,“ varoval dále Zámečník.

Pavel Kohout se zase obává nerovnováhy, která by vznikla tím, že se zavedou zrychlené odpisy a zamítne se snížení sociálního pojištění. „Firmy budou investovat do vybavení, a ne do zaměstnanců ... to by mohlo mít nepříjemné důsledky pro nezaměstnanost,“ řekl Kohout.

„Já osobně jsem přesvědčen, že dojde k nějakému kompromisu. Je to v zájmu obou stran,“ řekl člen NERVu Michal Mejstřík. Zdůraznil, že problematické opatření se týká nízko-odměňovaných pracovníků, a bytostně se tak dotýká všech voličů opoziční ČSSD. Ironie odmítání snížení sociálního pojištění opozicí neunikla ani Rusnokovi. „Musím se usmívat, když je toto opatření odmítáno zleva, protože je to opatření, které jde v intencích toho, co levice deklaruje, že za tím stojí,“ řekl Rusnok.

Autor: