Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Neslýchané. Maskovaní policisté se samopaly zasáhli v České televizi

Česko

  19:06aktualizováno  12. března 7:20
PRAHA - Do sídla České televize (ČT) v Praze vtrhla v pátek večer zhruba desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie (VP). ČT se s vojáky pře o vydání složky pocházející z Vojenského zpravodajství, kterou měl jeden z redaktorů a která se vztahuje ke kauze bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Vojenská policie zasahuje v České televizi foto: ČTK

Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák řekl, že mají soudní příkaz.

Komentář Lidových novin:

MARTIN WEISS: Brnkání na nervy

Vondra odvolal šéfa Vojenské policie

Ministr obrany Alexandr Vondra považuje způsob provedení policejního zásahu v budově ČT za neadekvátní dané situaci. Rozhodl se proto postavit náčelníka Vojenské policie brigádního generála Vladimíra Ložka mimo službu. Dále budou postaveni mimo službu až do vyšetření případu i plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář, kteří jsou přímo odpovědni za způsob provedení policejního zásahu. V noci o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva obrany.

ČT ukázala ve vysílání, jak vojáci v kuklách přeskočili turnikety a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka. Na místě jsou i příslušníci Policie ČR. Zhruba po půlhodině vojáci chodbu uvolnili a kancelář začali prohledávat.

Vojenská policie zasahuje v České televizi

Vedoucí domácí redakce ČT Robert Malecký řekl, že televize zvažuje další postup. "Rozhodně se hodláme obrátit na nejvyšší činitele v této zemi," prohlásil. Na svém webu ČT oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase.

"Vojenská policie se v tomto okamžiku na základě soudního příkazu k prohlídce jiných prostor pokouší zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. Důkazy se podle našich zjištění mají nacházet v jedné z kanceláří v budově Zpravodajství ČT," řekl Čermák krátce po 19:00.

Čtěte také

Čermák rozhodně popřel, že by Vojenská policie obsazovala Českou televizi. "Neobsazujeme ČT, rozhodně ne. Nicméně pokoušíme se zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace," zopakoval.

"Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu," sdělil ČTK formou sms zprávy ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Asi půldruhé hodiny po zahájení zásahu VP se dostavil generální ředitel ČT Jiří Janeček a šel do prohledávané kanceláře. Uvnitř bylo šest vojenských policistů, jeden příslušník Policie ČR, úředně stanovená nezúčastněná osoba a šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák. Policisté si přinesli hromadu plastových obalů na zajištěné důkazy.

"Je to naprosto šílený protiprávní postup, který vůbec nerespektuje právo na ochranu zdroje," řekl ředitel Janeček novinářům, když vyšel z místnosti. Televize se podle něho bude bránit právní cestou. Odeslal už prý dopisy státnímu zastupitelství, velitelství Vojenské policie, ministrovi vnitra a dalším. Vojenská policie podle něho při hledání dokumentů v kanceláři "obrací každý lísteček". Později však řekl, že respektuje rozhodnutí soudu.

Stanovisko České televize

Česká televize nemá informaci o tom, že by se v kanceláři Karla Rožánka nacházela listina důležitá pro trestní řízení, a to ani v souvislosti s odvysílanou reportáží, či dokonce její originál. V této kanceláři však mohou být další důvěrné listiny týkající se nezávislého televizního zpravodajství, ochrany zdrojů apod. Také z těchto důvodů odmítá, aby si kdokoliv do takové kanceláře mohl přijít a svévolně ji prohledávat.

Toto stanovisko ČT publikovala na swém webu

Tři příslušníci Vojenské policie ve čtvrtek na Kavčích horách v budově zpravodajství veřejnoprávní televize požadovali složku vytvořenou ve Vojenském zpravodajství v roce 2007. Spis, který vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, či jeho kopii měl k dispozici redaktor Karel Rožánek, který o případu v televizi informoval.

Karel Rožánek

Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před dnešním policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný. Nyní prý už dokument nemá. "Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával," dodal.

Hlavní body kauzy odvolání šéfa vojenského zpravodajství Krejčíka

Květen 2007 - Ředitel vojenské tajné služby (Vojenské zpravodajství, VZ) Miroslav Krejčík rezignoval na vedení služby. K jeho odchodu z čela zpravodajství údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové (nyní TOP 09, dříve KDU-ČSL). Získávání údajů údajně řídil přímo Krejčík, který to ale popírá. Podle něj je zmíněný materiál falzifikát.

22. listopadu 2010 - Krejčík uvedl, že je připraven informovat sněmovní branný výbor o "závažných skutečnostech" týkajících se armádních zakázek. Informace pocházejí z doby, kdy byl Krejčík ve funkci ředitele VZ, tedy z let 2004 až 2007.

10. ledna 2011 - Podle deníku Právo ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) umožnil Krejčíkovi vypovídat před protikorupční policií, která vyšetřuje údajně zmanipulovanou armádní zakázku na nákup terénních automobilů Tatra.

2. února 2011 - Poslanci Krejčíka zbavili mlčenlivosti s tím, že na sněmovním branném a bezpečnostním výboru promluví o nákupu armádních nákladních vozidel, pronájmu gripenů, nákupu kolových obrněnců, dalších armádních akvizicích a deblokaci ruského dluhu.

- Krejčík podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dokumentu, který v roce 2007 vedl k jeho odchodu z čela tajné služby.

9. února 2011 - Česká televize (ČT) informovala o důvěrném materiálu, z něhož má vyplývat, že VZ v roce 2007 údajně distribuovalo diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně obrany Parkanové.

3. března 2011 - Krejčík vypovídal před sněmovním branným a bezpečnostním výborem, kde měl mluvit hlavně o armádních zakázkách, nakonec ale hovořil především o okolnostech svého odchodu z funkce. Výbor poté vyzval místopředsedkyni sněmovny a exministryni obrany Parkanovou, aby v souvislosti s odchodem Krejčíka z čela VZ odstoupila. Parkanová rezignovat nehodlá, soudí, že Krejčík zneužíval své působení v čele zpravodajství.

4. března 2011 - Parkanová vyzvala Vondru, aby zbavil mlčenlivosti autory zprávy o Krejčíkovi, která vedla k jeho odchodu z funkce.

10. března 2011 - Vojenská policie navštívila budovu zpravodajství ČT v Praze na Kavčích horách a požadovala složku vytvořenou na ministerstvo obrany v roce 2007. Spis, který vedl k odchodu Krejčíka, či jeho kopii měl k dispozici redaktor ČT Karel Rožánek, který o případu v televizi informoval. Vojenská policie věc prověřuje s podezřením na spáchání trestného činu ohrožení utajované informace.

11. března 2011 - ČT uvedla, že nevydá Vojenské policii listiny, které se její příslušníci na Kavčích horách snažili zajistit. Z listin, které už byly odtajněny, podle názoru ČT totiž nemůže být zjištěn původ či obsah informací uveřejněných v televizním zpravodajství.

- Do sídla ČT v Praze vtrhla večer asi desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie, s níž se ČT pře o vydání složky, která se vztahuje ke kauze exšéfa VZ Krejčíka. Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák ČTK řekl, že mají soudní příkaz.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!