Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Nesplácených hypoték přibude

Česko

Vláda se bude zabývat návrhem, aby stát mohl pomáhat nezaměstnaným se splácením hypoték

PRAHA Největším problémem, který v příštím roce čeká všechny poskytovatele půjček v Česku, je nárůst platební neschopnosti domácností. To si začínají uvědomovat i politici a v rámci svého předvolebního boje přicházejí s nejrůznějšími návrhy, jak lidem, kteří nemají na splátky úvěrů, pomoci.

Hned v pondělí 4. ledna 2010 se bude vláda zabývat návrhem sociálních demokratů novelizovat zákon o Státním fondu rozvoje bydlení (SFRB). Záměrem je umožnit, aby nezaměstnaní lidé, kteří musejí splácet hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, mohli požádat fond o půjčku na splátky. O půjčku z SFRB by se podle předlohy mohli přihlásit lidé, kteří jsou nezaměstnaní alespoň tři měsíce a jsou v evidenci úřadu práce. Pomoc by se vztahovala nejen na hypotéky a úvěry, které si dlužníci vzali na koupi bydlení, ale i na půjčky na opravy, modernizace či rekonstrukce obydlí.

Poslanci ČSSD poukazují na to, že lidem, kteří ztratili práci a nemají na splátky bydlení, hrozí často významné sankce v podobě úroků a poplatků z prodlení. V krajním případě mohou o svoji nemovitost i přijít. Podmínky půjčování peněz lidem bez práce by měla podle představ předkladatelů určovat vláda.

Jedním z doporučení je i omezení hranice, kolik by jeden dlužník mohl z fondu bydlení získat. Zatím se jedná o částku ve výši 150 tisíc korun. Ta by mohla být úročena jedním procentem a splatnost této půjčky by byla nejvýše deset let.

Šanci na schválení takového návrhu však snižuje skutečnost, že rozpočet SFRB pro příští rok ještě nebyl sněmovnou schválen. Na prosincové schůzi jej poslanci nestihli projednat.

Úvěrová delikvence se stává nemalým problémem Tématem číslo jedna v poskytování půjček se příští rok rozhodně stane nárůst platební neschopnosti českých domácností. Významně totiž vzroste podíl dlužníků, kteří se dostanou do finančních problémů, a nezbudou jim peníze na splátky úvěrů. Zvláště komplikovaná situace je v případě, kdy lidé splácejí hypotéku u nemovitosti, na které jsou existenčně závislí.

Zatímco nyní se podíl úvěrů domácností po splatnosti pohybuje pod čtyřmi procenty, podle odhadů České národní banky se tento ukazatel může v příštím roce vyšplhat na šest až sedm procent. „Domácí bankovní sektor zaznamená nemalý nárůst kreditního rizika. A to je největší úskalí, které banky čeká v letošním, a zejména v příštím roce,“ uvedl Robert Holman, člen bankovní rady ČNB.

Rostoucí problémy lidí se splácením přiznávají i poskytovatelé půjček. „Mnoha domácnostem se s ekonomickou krizí zhoršuje bonita, přibývá i lidí v úvěrových registrech. Zmenšuje se tak počet potenciálních klientů, kterým můžeme půjčit,“ připustil Martin Malý, mluvčí společnosti Cetelem.

Problémem se podle Malého stávají i současní klienti, kteří již nějakou půjčku splácejí. U mnoha z nich je možné pozorovat zhoršení platební morálky. „České domácnosti se stále hůře vyrovnávají s nižšími rozpočty a na splátky půjček jim často už nezbývají peníze,“ souhlasila mluvčí společnosti Home Credit Eva Řimnáčová.

Úvěry na bydlení Největší finanční zátěž domácností představují půjčky na bydlení. Právě tyto úvěry jsou v řádu statisíců až milionů korun a tomu odpovídají i měsíční splátky. Přes neradostná očekávání nárůstu nesplácených úvěrů banky očekávají, že příští rok poskytnou více hypoték než letos. „Poptávka po hypotékách se bude v budoucnu mírně zvyšovat. Lidé prostě chtějí a potřebují bydlet bez ohledu na to, jestli je krize, nebo ne. A hypotéka dává lidem možnost pořídit si vlastní bydlení za rozumných podmínek,“ uvedla Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

Graf

Objemy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření

(objemy půjček poskytnutých v daném roce, v miliardách korun)

Poznámka: Ke 30. 11. 2009 byly poskytnuty hypoteční úvěry v objemu 68,4 miliard korun Zdroj: MMR, Hypoindex, AČSS

Autor: