Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nespravedlivě uvěznění chtějí více, než nabízí ministerstvo

Česko

PRAHA Lidé, které soudy poslaly nespravedlivě do vazby či do vězení, dostanou šanci na poměrně rychlé odškodnění.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nařídila svým podřízeným, aby do dvou měsíců prověřili všech zhruba 40 až 50 případů nezákonného věznění, které ministerstvo v současné době eviduje. Jak již LN informovaly v minulosti, chce Kovářová odškodňovat postižené za způsobenou nemajetkovou újmu z peněz ministerstva rovnou a nečekat, až se obrátí na soud. „Jsem přesvědčena o tom, že v případě, je-li jasně prokázáno, že stát chyboval, musí za svou chybu také převzít odpovědnost,“ míní ministryně.

Prověrku odstartoval případ Rusa Ilji Staševského, kterému ministerstvo před měsícem přiznalo odškodné ve výši 40 tisíc korun – tedy tisícovku za každý den nespravedlivé vazby. Obdobně vysoké by měly být částky i v budoucnosti. Za den za mřížemi by měl postižený podle slov Kovářové získat minimálně 300 korun a typicky by se tato částka mohla pohybovat v rozmezí 1000 až 2000 korun.

Při výběru konkrétní částky bude ministerstvo, podobně jako při náhradě za ušlý zisk, vycházet hlavně z výše příjmů postiženého. Naopak nebude brát podle vyjádření Kovářové zatím v potaz takové věci, jako je zničení dobrého jména či cti. Postižení se proto budou muset s těmito nároky obracet i nadále na soud.

Jestli to ovšem bude postiženým stačit, je otázkou. Ostatně i Staševskij nabídku ministerstva s díky odmítl. „Považuji to jen za první vstřícný signál. Nicméně pořád platí, že se chci domoci práva. Budu pokračovat ve sporu o odškodnění v plné výši,“ uvedl již dříve Staševskij, který čtyřicet dní nesvobody vyčíslil na 200 tisíc korun.

S vyhlídkou na odškodnění v řádu tisíců není srozuměn ani advokát Václav Vlk. Ten zastupuje bývalou náměstkyni ministerstva pro místní rozvoj Věru Bourovou, která kvůli nespravedlivému obvinění v kauze Budišov strávila měsíc ve vazbě a nyní za způsobenou nemajetkovou újmu chce pět milionů korun. „Jde o komplex mnoha věcí. Došlo například k vážnému narušení vztahů s její dcerou, když se dcera psychicky zhroutila a musela se léčit. Paní Bourové byla také naprosto znemožněna další podnikatelská kariéra a došlo pochopitelně k dehonestaci jejího jména,“ vypočítává Vlk.

Návrh Kovářové považuje advokát za první krok správným směrem. „Dosud se nevyplácelo nic a je dobré, že se konečně něco děje,“ říká Vlk. Podle něj je ale chyba, že ministerstvo nechce do svých výpočtů zahrnout poškození cti, jména či rodinných a pracovních vztahů.

Většina nespravedlivě zavřených se v minulosti poměrně snadno domohla odškodnění za přímou majetkovou újmu – tedy za ušlý zisk. Jinak tomu bylo s nemajetkovou újmou. Ministerstvu i soudům trvalo rozhodování obvykle léta a žadatel nakonec velmi často nedostal nic či jen symbolickou částku.

Justiční omyly * Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová byla v říjnu 2006 obviněna z přijímání úplatku a strávila měsíc ve vazbě. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno. Za nemajetkovou újmu žádá pět milionů korun. * Ze sběratele hudby Svatopluka Schwarzera udělal zákrok karvinských kriminalistů neprávem piráta. Policie později přiznala, že se ničeho nedopustil. Muž chce náhradu 1,2 milionu.

Autor: