2. června 2017 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neúčast českých politiků by mě nepřekvapila, říká šéf sudetoněmeckého sdružení Posselt

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 81Diskuse
Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt řekl, že minulost a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt řekl, že minulost a... | foto: Iveta LhotskáMAFRA

MNICHOV Šéfa Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta by nepřekvapilo, kdyby se letos čeští politici kvůli podzimním parlamentním volbám nechtěli zúčastnit sudetoněmeckého sjezdu. O to významnější je podle něj účast vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který bude dosud nejvýše postaveným českým politikem, jenž na sjezd sudetských Němců přijede.

Vedle něj mají dorazit i stovky Čechů z řad veřejnosti.

„Můžu říct, že tenhle rok bych plně chápal, kdyby mi čeští politici, kteří vedou proces porozumění, ať už je to (Daniel) Herman nebo Bělobrádek, zavolali a řekli: ‚Poslouchej, máme teď volby, nejde to.‘ Řekl bych: ‚Dobře uvidíme se za rok‘,“ uvedl v pátek Posselt na tiskové konferenci v Mnichově.

Ministr kultury Herman se loni jako první člen české vlády oficiálně zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu. Bělobrádek bude letos druhým členem kabinetu, který tak učiní, i když podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jede na sjezd jako předseda lidovců, a nikoli jako vicepremiér. Podle Posselta se to ale nedá oddělit.

To, že účast Bělobrádka na sjezdu i v roce 2017 vzbuzuje kontroverze, Posselta nepřekvapuje. Jde podle něj o reakce nacionalistů a extremistů, kterým čelí i on. Část Němců mu prý vytýká, že tradiční sjezd už není sudetoněmeckým, ale spíše českým. V Česku účast Bělobrádka kritizovali zejména komunisté a část ODS.

Šéf Sudetoněmeckého landsmannschaftu považuje Bělobrádkovu ohlášenou účast na sjezdu především za další znamení pokroku ve vzájemných vztazích. Ukazuje se podle něj, že loňská přítomnost Hermana nebyla ojedinělou událostí, kterou proces sbližování skončí. Posselt očekává, že příští rok - až bude v Česku po volbách - dorazí na sudetoněmecký sjezd výrazně více českých politiků. Věří, že mezi nimi jednou bude i český premiér.

Sudetoněmecké krajanské sdružení zastupuje zájmy Němců, kteří byli po druhé světové válce vyhnáni a vysídleni z Československa. Jeho letošní sjezd se uskuteční v sobotu a v neděli v bavorském Augsburgu.

ČTK
  • 81Diskuse

Najdete na Lidovky.cz