Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hygiena reaguje na strážníkovu kritiku. Pracovnice prý jednala ‚nadstandardně‘, ve volnu hledala kontakty nakaženého

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Středočeští hygienici v případu rodiny pražského strážníka nepochybili, tvrdí ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Středočeského kraje Libuše Polanská.

Zaměstnanec městské policie minulý pátek velmi ostře zkritizoval chování lékařů a hygieniků, když hledal pomoc pro syna, který se v polovině července nakazil v dnes již proslulém vinohradském klubu Techtle Mechtle.

Pražský strážník na webu policie uvádí, že jeho syn navštívil klub 11. července. Následně se u něj prý projevily příznaky koronaviru, lékaři mu ale diagnostikovali chřipku. Poté, co média informovala o tom, že noční diskotéka se stala ohniskem koronaviru, chtěl policista nechat svého potomka a zbytek rodiny otestovat. Jenomže narazil a setkal se s absolutní neochotou zaměstnanců Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Rodina si testy na koronavirus musela zaplatit sama a ukázalo se, že pozitivní výsledek má nejen strážníkův syn, ale i další tři členové rodiny. S výsledky kontaktovali středočeské hygieniky. „Paní z hygienické stanice s ledovým klidem odvětila, že už je přece pátek 15.30, že má po pracovní době, že to bude řešit až v pondělí 27. července a všechny naše kontakty (tedy potenciálně ohrožené osoby) si máme obvolat sami,“ píše v příspěvku zaměstnanec pražské městské policie.

„Postupovala nadstandardně“

Středočeská hygiena ovšem tvrdí něco jiného. „Kolegyně přijala telefonát kolem čtvrté hodiny odpoledne, když jela domů z práce. Řekla, že bude dotyčné kontaktovat, až přijede domů, aby se s nimi domluvila. Což také udělala,“ řekla serveru Lidovky.cz šéfka středočeských hygieniků Libuše Polanská.

Podle ní je ale problém, když pražský policista vystupuje anonymně. „Můžeme jen podle dostupných informací a indicií dohledat to, s kým rodina nejspíš mluvila. Příběh, který strážník popisuje na webu, nejlépe odpovídá tomuto hovoru,“ dodala Polanská.

Za svou zaměstnankyní si stojí a pochybení ze strany hygieny nevidí. „Hygienička případ řešila i přes víkend a vyhledávala kontakty, přestože neměla službu. Pracovala ve svém volnu, takže si dokonce myslím, že postupovala nadstandardně,“ uvedla ředitelka Polanská. Nicméně jde ale pouze o tvrzení proti tvrzení, protože hygiena nemá v ruce hmatatelné důkazy a nahrávku hovoru. „Vedeme pouze evidenci případů, rozhovory si nenahráváme,“ vysvětlila.

Středočeská hygiena musela po zveřejněné kritice případ povinně prošetřit, v neděli to totiž nařídila hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Případ jsme tedy prověřili a závěry paní hlavní hygieničce sdělili. Udělali jsme vše, co jsme mohli,“ uvedla Polanská. „Nevím, proč strážník případ popisuje odlišně. Myslím si, že měl kontaktovat přímo hygienu, když nebyl spokojen s naším postupem,“ zkritizovala chování policisty středočeská hygienička.

Městská policie - ilustrační foto.

Pražská městská policie ale názor měnit nehodlá a s tvrzením středočeské hygieny nesouhlasí. „My stoprocentně stojíme za tím, co jsme na našem webu vydali. Případ se stal přesně tak, jak ho strážník popisuje,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf pražských strážníků Eduard Šuster. 

Prý ho velmi překvapilo, jak se krajská hygienická stanice i po zveřejnění příspěvku zachovala. „Minulou sobotu mi volali ze středočeské hygienické stanice a zástupce hygieny chtěl cenzurovat náš web a sociální sítě. Požádal mě, zda bychom příspěvek nesmazali, to pro mě bylo velké zklamaní. Když jsem řekl, že příspěvek nestáhneme, tak pracovník hovor ukončil s tím, že se nemáme o čem bavit,“ popsal Šuster.

Rodina vystoupí z anonymity

Podle něj je rodina připravena vystoupit za anonymity, až jí to zdravotní stav dovolí. „Někdy ke konci týdne se k případu vyjádří online přes videokonferenci, asi ve čtvrtek nebo v pátek,“ prozradil Šuster. Zároveň uvedl, že stav nakažených se zlepšil, ale potřebují ještě klid a soukromí.

Šuster tvrdí, že jenom díky urputnosti a zodpovědnému chování ze strany strážníka se nákaza nedostala mezi ostatní pražské policisty. „Bylo to velké štěstí. V tuto chvíli nemáme žádného pozitivního zaměstnance v souvislosti s tímto případem,“ potvrdil Šuster. Nakažený není ani samotný strážník, tedy autor příspěvku.

Po párty v klubu evidují hygienici přes šedesát nakažených koronavirem. Více...

V nočním klubu Techtle Mechtle se doposud nakazilo více než dvě stě lidí. „Už nikdo další nepřibývá, jde o konečné číslo,“ uvedla pro server Lidovky.cz šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!