Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neurony vypěstované z kůže

Česko

Příprava tělních náhradních dílů „na míru“ pacientovi je možná, dokazuje nový výzkum

Američtí vědci vypěstovali v laboratoři nemocné neurony dvou žen trpících amyotrofní laterální sklerózou (ALS). Onemocnění postihuje nervové buňky mozku a míchy kožní buňky obou pacientek na univerzální buněčnou surovinu, na tzv. indukované pluripotentní kmenové buňky. Z těch je možné v laboratoři vypěstovat jakýkoli z 230 typů buněk dospělého lidského těla. K tvorbě indukovaných pluripotentních ovládající pohyb svalů. Je známé také jako Lou Gehringova choroba, protože k jejím nejznámějším obětem patřil vynikající předválečný americký hráč baseballu Lou Gehring. V současnosti patří k nejznámějším obětem choroby britský fyzik Stephen Hawking.

Průběh ALS je individuální. U někoho postupuje děsivě rychle a končí úplným ochrnutím a úmrtím. U jiných pacientů si dává na čas. Příčina choroby není ve většině případů známá. K -dispozici nemáme spolehlivý lék, i když některé nové preparáty dovedou průběh choroby zpomalit.

Lékaři doufají, že dokážou nahradit odumřelé neurony pacientů s amyotrofní laterální sklerózou buňkami vypěstovanými v laboratoři. První významný krok k naplnění tohoto ambiciózního plánu uskutečnil tým pod vedením Kevina Eggana z bostonského Harvard Stem Cell Institute a Christophera Hendersona z newyorské Columbia university. Vědci odebrali kožní buňky dvěma ženám ve věku 82 a 89 roků, které trpí vzácnou dědičnou formou ALS.

Američtí vědci nejprve přeměnili kmenových buněk z kůže využili Američané výsledky výzkumu japonského biologa Shinyi Yamanaky.

Pomocí virů upravených metodami genového inženýrství vnesli do kožních buněk čtveřici genů. To stačilo, aby buňky ztratily specializaci buněk pokožky a proměnily se na „tvárné“ indukované pluripotentní kmenové buňky. Z těch pak Egganův a Hendersonův tým v laboratoři vypěstoval neurony.

Buňky vypěstované pacientům „na míru“ z jejich vlastních vysoce specializovaných buněk, například z buněk kůže, jsou snem lékařů. Výsledky Egganova a Hendersonova výzkumu zveřejněné v časopise Science jsou prvním důkazem, že naplnění této vize je v zásadě možné.

„Je to důležitý krok vpřed,“ ocenil v rozhovoru pro časopis New Scientist úspěch amerických kolegů britský biolog Ian Wilmut, který se proslavil naklonováním ovce Dolly. V současnosti se přeorientoval na výzkum indukovaných pluripotentních kmenových buněk považovaný za jeden z nejslibnějších biomedicínských oborů.

Výsledky Egganova a Hendersonova pokusu zatím nenajdou přímé uplatnění v léčbě. Nad získanými „náhradními“ neurony se vznáší hned několik otazníků. Není jasné, zda jsou zcela plnohodnotné a plnily by v těle pacientů všechny potřebné role. Eggan je chce nejprve vyzkoušet v zárodcích kuřat a myší. I kdyby tyto testy dopadly na jedničku, ani pak to neznamená, že lze buňky použít k náhradě uhynulých neuronů u pacientů s ALS. Shinya Yamanaka prokázal, že indukované pluripotentní kmenové buňky jsou zvýšeně náchylné k nádorovému bujení. Za současného stavu poznání by pacienty ohrožovala rakovina.

Eggan chce získané neurony využít k odhalení tajů vzniku amyotrofní laterální sklerózy. V laboratorních podmínkách budou vědci zkoumat vlastnosti neuronů vypěstovaných z buněk pacientů s Lou Gehringovou chorobou a srovnávat je s činností neuronů získaných stejným postupem z kožních buněk zdravých lidí. Snad jim odhalené rozdíly napovědí, co neurony pacientů s amyotrofní laterální sklerózou zabíjí a jak tomu co nejúčinněji předcházet.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat