Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Nevěřím v nižší spotřebu elektřiny

Česko

Pražská energetika je známá jako dodavatel elektřiny v hlavním městě. Během příštích let chce získat i vlastní elektrárny. „Víme o dvou nebo třech menších zdrojích na prodej. Jsou to menší městské teplárny nebo podnikové elektrárny,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny Pavel Elis, který funkci generálního ředitele Pražské energetiky zastává od loňského listopadu.

* LN Loni v září se zjednodušila akcionářská struktura Pražské energetiky. Místo tří vlastníků máte jen dva - město Prahu a německý koncern Energie BadenWürttemberg (EnBW). Jak se tato změna projevila na fungování Pražské energetiky?

Je potřeba říci, že Energie BadenWürttemberg je třetí největší energetický koncern v Německu. Disponuje značným know-how, je finančně silný a umožňuje nám využívat synergií v oblasti nákupu materiálu a služeb. Rozvíjíme také spolupráci v oblasti obchodování s elektřinou a zajišťování ceny. EnBW nás podporuje ve strategii dalšího růstu. Je to dobré partnerství, které nám umožní dále se rozvíjet.

* LN Jakým směrem chcete růst? Zajímá vás třeba pořízení vlastních elektráren?

V tuto chvíli máme dvě základní oblasti podnikání - distribuci elektrické energie na území hlavního města Prahy a obchod s elektřinou. V případě distribuce je prostor k růstu omezený, ale i zde se snažíme o nákup lokálních distribučních sítí. V oblasti obchodu se snažíme zvýšit náš tržní podíl, ale vzhledem ke konkurenci je prostor k růstu také omezený. Prostor k růstu vidíme v oblasti získání vlastních výrobních zdrojů, zahájení dodávek zemního plynu a energetických služeb.

* LN Koupili jste již některou z lokálních rozvodných sítí?

Koupili jsme síť v Praze 5 - Lipencích, nyní jednáme o koupi lokální distribuční sítě v jednom bývalém průmyslovém areálu v Praze 9. Když k našim 11 500 kilometrů kabelů přidáme dalších sto, prakticky nám to nezvýší náklady. Zákazníkům jsme schopni nabídnout i lepší kvalitu dodávky, původní vlastníci do sítí příliš neinvestovali a neměli ani vyškolený personál. Doba je taková, že spousta z nich se toho majetku ráda zbaví za rozumných cenových podmínek.

* LN Ročně dodáte zákazníkům až sedm miliard kilowatthodin elektřiny, a nemáte žádné vlastní elektrárny. Je problém tak velké množství nakoupit na trhu? Platí stále, že nakupujete elektřinu od Elektráren Opatovice a Energotransu?

S Elektrárnami Opatovice a Energotransem jsme měli střednědobé kontrakty, které již skončily. Hledáme alternativu. Mohu však říci, že situace na trhu s elektřinou se v posledních letech výrazně zlepšila, elektřinu je možné nakoupit na pražské energetické burze, od brokerů nebo formou dvoustranných obchodů. Tím, že nemáme vlastní elektrárny, jsme vystaveni všem pohybům komoditního trhu. Snažíme se dostat k dlouhodobým smlouvám s výrobci.

* LN Váš 70procentní vlastník, koncern EnBW, vlastní velké elektrárenské kapacity. Nakupujete elektřinu i přímo od nich?

Již loni jsme nakupovali elektřinu na německém trhu, zčásti přímo od EnBW. Máme nakoupeny přeshraniční kapacity, můžeme tedy elektřinu z České republiky vyvážet i dovážet. Vsoučasné době existují cenové rozdíly mezi českým a německým trhem. Základní pásmo je v Česku levnější, v případě elektřiny ve špičce je to naopak. Právě zde je prostor ke spolupráci.

* LN Pražská energetika připravuje výstavbu menší plynové elektrárny v areálu rozvodny u pražského sídliště Kobylisy. Místním lidem se váš záměr nelíbí, obávají se nárůstu hluku a emisí...

Projekt v Praze-Bohnicích není klasickým projektem výrobního zdroje, po většinu času by nebyl v provozu. Těžko může zatěžovat životní prostředí. Potřebujeme jej jako rychle startující zdroj, schopný najet do deseti minut. Druhá věc je zabezpečení dodávek v případě rozpadu sítě, kdy by měl schopnost uvést postupně do chodu pražskou distribuční síť. Navíc ten zdroj je velmi malý, je založený na bázi leteckého motoru. Myslíme si, že Praha takový zdroj potřebuje. Na druhou stranu je potřeba říci, že dosud nebyl definitivně odsouhlasen v orgánech společnosti.

* LN Úřad městské části Praha 8 by měl v nejbližších dnech vydat územní rozhodnutí. Máte nějaké signály, s jakým výsledkem územní řízení skončilo?

Zatím nerozhodl. Je potřeba říci, že územní řízení se vleče déle než rok. Správní lhůty ze strany úřadu nebyly dodrženy. Nemáme žádnou informaci, jak by měl úřad rozhodnout.

* LN Je pravda, že Pražská energetika chce stavět ještě další podobné zdroje? Například u rozvodny Chodov nebo v areálu Teplárny Malešice?

Takové jsou technicky smysluplné a Praha je potřebuje. Hledáme alternativy, co se týká umístění i paliv, která by šla použít. Počkáme, jak dopadne projekt v Bohnicích, a podle toho budeme pokračovat.

* LNV minulosti jste se snažili koupit některou z elektráren, které byly zrovna na prodej. Máte stále zájem?

Ano, ucházeli jsme se a budeme se ucházet o zdroje, které budou v České republice na prodej. Cítíme zde velkou podporu od EnBW, která má prostředky i vůli růst na českém trhu.

* LN ČEZ loni nabízel k prodeji tepelnou elektrárnu Chvaletice. Zajímali jste se o ni?

ČEZ ji nabízel dříve, než došlo ke změně akcionářské struktury Pražské energetiky. Dnes by nás ta nabídka zajímala daleko víc.

* LN Jsou některé elektrárny v současné době na prodej? A ucházíte se o jejich odkoupení?

Víme o dvou nebo třech menších zdrojích na prodej. Nemohu vám říci jejich jména, ale jsou to menší městské teplárny nebo podnikové elektrárny o výkonu do sta megawattů. Ucházíme se o ně, jednáme s jejich vlastníky.

* LN Bude i nadále platit, že Pražská energetika vyplatí téměř celý zisk formou dividend? Nebo to s ohledem na plány ohledně rozšiřování aktivit nebude možné?

Akcionáři o tom nyní diskutují, rozhodnutí padne na valné hromadě v červnu.

* LNV loňském roce výrazně vzrostl zájem alternativních dodavatelů elektřiny o domácnosti. Jak velký odchod zákazníků jste zaznamenali?

Po počátečním nárůstu se tempo změn dodavatele opět snižuje. Po vlně změn, kterou jsme zaznamenali od poloviny loňského roku, se situace podstatně zklidnila. Navíc existují zákazníci, kteří se k nám snaží vrátit. Oceňují naše zákaznické služby, dosažitelnost obchodních míst a naši schopnost vyjít jim vstříc. Zatřetí narůstá podíl odvolaných výpovědí smluv. Jedná se o zákazníky, kteří byli osloveni formou podomního prodeje a později si v měsíční lhůtě dané zákonem změnu dodavatele rozmysleli.

* LN Když se dozvíte, že konkrétní zákazník od vás odchází, kontaktujete ho a přemlouváte, aby si změnu dodavatele ještě rozmyslel?

Snažíme se kontaktovat odcházející zákazníky, u kterých máme podezření, že mají mylné informace od nového dodavatele ohledně ceny a podmínek smlouvy. Je to velmi efektivní způsob komunikace se zákazníkem, významná část z nich smlouvy s novým dodavatelem ruší.

* LN Můžete říci, kolik procent z odcházejících zákazníků přesvědčíte, aby u vás zůstali?

Je to rozhodně méně než polovina. Řada z nich, zvláště starší lidé, to berou tak, že když už se k něčemu zavázali, tak nemají chuť smlouvu rušit.

* LN Město Praha nedávno vypsalo soutěž na dodavatele elektřiny, ke stejnému kroku se již dříve odhodlaly některé z městských částí. Neobáváte se ztráty svých tradičních zákazníků?

Zatím se nám je daří udržet. Vždy je snazší udržet si stávajícího zákazníka než získat nového. Pokud je trh liberalizovaný, nemůžete mít stoprocentní podíl. Ale okolo 90 procent maloodběratelů a přes 80 procent velkoodběratelů v Praze jsou stále našimi zákazníky. Navíc aktivně nabízíme elektřinu mimo Prahu, mezi naše zákazníky patří například obchodní řetězce nebo řada dalších firem z oboru služeb. Prodáváme víc elektřiny mimo Prahu, než kolik spotřebují ztracení zákazníci v Praze.

* LN Před asi tak čtyřmi lety mělo město Praha zájem o užší spolupráci mezi městskou energetikou, plynárnou a teplárnou. Je spolupráce mezi vámi reálná, když každá z energetických firem má dnes jinou strukturu vlastníků?

Projekt Spolu pro Prahu nastartoval před pěti lety. Jeho výsledkem je společný odečet spotřeby elektřiny a plynu. Zákazník tak není obtěžován návštěvou pracovníků dvou různých podniků. Šetříme tím náklady, je to tedy výhodné i pro nás. Také se nám podařilo centralizovat obsluhu zákazníků do jednoho místa - paláce Adria v centru Prahy.

* LN Ptám se na to i s ohledem na nedávný krok Pražské energetiky, která získala licenci k obchodu se zemním plynem. Budete jej nabízet velkým podnikům, nebo i domácnostem?

Vsoučasné době se všichni dodavatelé snaží nabízet elektřinu i zemní plyn. Také části zákazníků vyhovuje, že mají od jednoho dodavatele obě komodity. V první fázi chceme plyn nabídnout velkým průmyslovým zákazníkům. Nepopírám, že bychom chtěli v budoucnu oslovit i domácnosti.

* LN S nadsázkou lze říci, že vypukne „bratrovražedný boj“ mezi Pražskou energetikou a Pražskou plynárenskou, která chce naopak svým zákazníkům dodávat elektřinu...

My i kolegové v Pražské plynárenské vnímáme, že trh je otevřený. Když už nám v Praze konkurují ČEZ, E. ON a RWE, proč by nám nemohla konkurovat i Pražská plynárenská? Všichni chápeme konkurenční prostředí jako příležitost.

* LN Jaké výhody zákazníkům přinese dodávka elektřiny a plynu od jednoho dodavatele? Dostanou třeba jednu fakturu za obě energie?

Ve chvíli, kdy zákazník má jednoho dodavatele, jsme schopni dodávku sloučit do jedné faktury a vystavíme jen jednu zálohu. Výhoda pro zákazníka to určitě je.

* LN Nakolik se v Praze projevil solární boom - tedy snaha umístit solární panely na každý volný pozemek či střechu?

Měli jsme žádosti o připojení necelých 50 megawattů výkonu, zrealizovalo se méně. Vzhledem k cenám pozemků v Praze to nebyl tak výhodný byznys jako jinde. Navíc výsledky solárních elektráren ve městech jsou kvůli smogu horší než na venkově. Jedno z velkých stavebních družstev začalo shánět střechy a chtělo postavit poměrně velkou solární elektrárnu. Poté co ČEPS vyhlásil stopstav pro připojování nových zdrojů, toho sami nechali.

* LN Pozorujete nějaké problémy, které by souvisely s provozem solárních elektráren?

Solární elektrárny způsobují technické problémy, stojí to neuvěřitelné množství peněz, které nakonec zaplatí zákazníci. Břímě není rovnoměrně rozděleno, například plyn jím zatížen není. To může vést ke špatným rozhodováním investorů, kteří chtějí stavět domy nebo jiné budovy.

* LNV Praze opět ožívá zájem developerů stavět nové bytové domy. Existují v Praze nějaká omezení, která by bránila připojování nových odběratelů?

Naše sítě jsou dobře připravené, v podstatě jsme schopni připojit každého, kdo o to požádá. Je pravda, že po útlumu developerských projektů v roce 2009 a na začátku roku 2010 se zájem znovu zvedá. Právě s ohledem na novou výstavbu jsme postavili rozvodnu na Pankráci, nyní se intenzivně zabýváme posílením sítě v oblasti Rohanského ostrova a Karlína.

* LN Co převažuje? Nárůst spotřeby elektřiny daný připojováním nových zákazníků, nebo vliv úsporných opatření u stávajících zákazníků?

Úspory se snažíme podporovat, rozumné využívání energie je výhodné i pro nás. Je však potřeba říci, že zákazníci si sice pořizují spotřebiče s nižší spotřebou, ale zároveň si těch spotřebičů kupují stále více. Například vymění pračku, ale zároveň si k ní pořídí sušičku nebo i klimatizaci. Proto nám ani v krizových letech neklesla spotřeba elektřiny na území Prahy, pouze se snížilo tempo růstu z dvou až tří procent ročně na necelé jedno procento.

* LN Ekologické organizace často uvádějí, že výměnou spotřebičů za úspornější lze snížit spotřebu elektřiny o desítky procent. S tím zřejmě nebudete souhlasit...

Pokud by nedošlo k významnému poklesu životní úrovně obyvatelstva, není reálné v dohledné době, do pěti či deseti let, s takovým poklesem počítat.

MANAŽER

* Pavel Elis

Vystudoval elektrotechnickou fakultu na ČVUT. V energetice pracuje od roku 1989, nejprve v oblasti řízení projektů výstavby sítí. Od roku 1997 je členem představenstva společnosti PREleas zabývající se leasingovými službami, v roce 2004 se stal členem představenstva Pražské energetiky (PRE) a současně ředitelem divize Obchodování a služby. V listopadu 2010 se stal předsedou představenstva a generálním ředitelem Pražské energetiky.

***

V první fázi chceme plyn nabídnout velkým zákazníkům. Nepopírám, že bychom chtěli v budoucnu oslovit i domácnosti.

Zákazníci si sice pořizují spotřebiče s nižší spotřebou, ale zároveň si jich kupují více. Vymění pračku, ale zároveň si k ní pořídí sušičku nebo i klimatizaci.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...