29. ledna 2009 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevybírejte poplatky, radí majitelé lékáren

Grémium majitelů lékáren doporučuje nevybírat poplatky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grémium majitelů lékáren doporučuje nevybírat poplatky | foto: Lidové noviny

PRAHA Grémium majitelů lékáren doporučuje všem lékárnám nevybírat regulační poplatky a požadovat jejich úhradu od jednotlivých krajů. Bude zároveň podávat žalobu o náhradu způsobené škody. Majitelé lékáren tak reagují na skutečnost, že lékárny zřizované kraji poplatky vybírat nebudou. Předseda Asociace krajů Michal Hašek to označil za politickou hru.

Postup krajů, které od vybírání regulačních poplatků postupně upouštějí, grémium považuje za obcházení zákona. "Musím zdůraznit, že krajské lékárny jsou a budou dotovány z daní všech občanů. Veřejné lékárny nedostanou žádnou dotaci z krajů," uvedl předseda grémia Marek Hampel.

Lékárníci proto chtějí ve všech krajích podat žaloby na ochranu proti nekalé hospodářské soutěži a pro vzniklou škodu. "Jedná se o prolomení základní důvěry občanů v platnost zákona a obecné důvěry ve vymahatelnost práva v této zemi," poznamenal Hampel.

Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek se jednání lékárnického grémia neobává. "Já jsem přesvědčen, že tohle je politická hra, hraní si se slovy, jak jste slyšeli, když se objevil jakýsi pokus zastavit ty věci soudně zatím v jednom konkrétním kraji, kde ten systém funguje, tak soud lékárníkům za pravdu nedal," řekl Hašek. "Z tohoto pohledu se grémia lékárníků ani nějakých jejich návrhů nijak výrazně neobávám," dodal.

Žalobu kvůli nevybírání poplatků v lékárnách v majetku Středočeského kraje podalo grémium v minulém týdnu. Zároveň požádalo soud o předběžné opatření, aby kraj až do soudního rozhodnutí přestal ve svých zařízeních poplatky za pacienty hradit. Krajský soud v pondělí návrh na předběžné opatření z procedurálních důvodů zamítl; žaloba ovšem nadále trvá, uvedl v pondělí Hampel.

K případnému zrušení poplatků v dosavadní podobě by se lékárníci prý přiklonili tehdy, pokud by stát nedokázal zajistit dodržování zákona, a umožnil tak obcházení práva. Zatím grémium lékárnám doporučilo, aby poplatky pacientům vracely v podobě bonusů. "Jen tak zajistí spravedlivé podmínky pro své pacienty. Smysl regulačních poplatků tak skončí začátkem února," doplnil Hampel.

Současné politické situace se prý navíc snaží využít především řetězcové lékárny, které tím zvyšují počet pacientů ve svých lékárnách.

K vracení poplatků již přistoupily soukromé lékárny sítě Dr. Max. Síť lékáren uvažuje, že proto, aby prý zabránila diskriminaci svých klientů, bude "vyplácet od 1. února 2009 svým zákazníkům zvýhodněný věrnostní bonus, kterým plně kompenzuje poplatky, které je pacient povinen platit při vyzvednutí léku", uvedl provozovatel sítě 117 lékáren po celé ČR.

Poplatky se zatím nevybírají v krajských lékárnách ve středních Čechách; v dalších regionech by změna měla nastat v únoru. Kraje zatím musí na dorovnání poplatků najít desítky milionů ve svých rozpočtech.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.