Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Disident Budaj: S komunisty jsme se měli vypořádat, teď hrozí oligarchie

Česko

  9:35
BRATISLAVA - Protikomunistické hnutí v Československu udělalo podle slovenského disidenta a organizátora mítinků v době sametové revoluce Jána Budaje chybu, když se důrazněji nevypořádalo s představiteli komunistické strany (KSČ). Překvapením byl podle něj návrat představitelů bývalého režimu k ekonomické moci.

Petr Šimůnek a Miloslava Vostrá ve volebním štábu KSČM foto: MAFRA - Petr Topič

Budaj to řekl v rozhovoru s ČTK. „Bylo to především rozhodnutí české politické reprezentace, které vytvořilo dohody s KSČ, aby dosáhlo, že jejich předseda se stane prezidentem, a to volbou komunistických poslanců. Začala se uplatňovat jakási dohodnutá revoluce, kdy místo ukončení moci komunistické nomenklatury ta moc pokračovala,“ řekl Budaj ke zvolení někdejšího disidenta Václava Havla prezidentem a ke jmenování komunisty Mariána Čalfy premiérem ve vládě národního porozumění na konci roku 1989.

K TÉMATU:

Součástí komunistické moci bylo podle něj i vedení nejvýznamnějších podniků. „Tím, kdo a jak organizoval transformaci země z plánovaného a státního vlastnictví na tržní vlastnictví, je poznamenán i náš dnešek. Hrozí, že demokracie se promění v oligarchickou demokracii,“ míní Budaj, který je v současnosti náměstkem bratislavského primátora.

Komunisté vytlačili idealisty

Podle Budaje revoluční garnitura rychle ztratila moc a transformace státu se do velké míry uskutečnila v duchu bývalého režimu. „Neočekával jsem, že tak rychle ztratí idealisté z listopadu 1989 vliv a že zavládne jistý návrat komunistů a bývalých struktur k ekonomické moci. To je velká tragédie listopadu 1989,“ zdůraznil.

Budaj spolu s hercem Milanem Kňažkem organizovali během sametové revoluce protikomunistické mítinky na Slovensku. Jedním ze symbolů revoluce se na Slovensku stala i vlněná čepice, kterou Budaj nosil během demonstrací a která získala přezdívku „budajka“. „Ještě ji mám. Když je zima, tak ji nosím,“ poznamenal.

Sám Budaj v roce 1990 odstoupil z volební kandidátky, když se objevily informace, že jeho jméno je evidováno v záznamech spolupracovníků komunistické tajné policie StB. „Za tento brutální zásah zodpovídá stát. Ti, kteří byli nevinní, tak byli poškozeni,“ řekl Budaj, který byl v letech 1998 až 2002 poslancem slovenského parlamentu. Během komunismu léta pracoval coby topič.

Autoři: ,