Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pneumatikáři od Žatce jdou do stávky kvůli mzdám, zastaví provoz továrny

Továrna Nexen u Žatce. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Zaměstnanci továrny Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku zahájí v úterý 31. ledna neomezenou stávku. Jejich cílem je uzavření kolektivní smlouvy, v níž žádají například navýšení mezd. Oznámili to zástupci odborů. Stávka podle nich zcela zastaví provoz továrny. Kromě toho odboráři chystají i protesty.
  12:26aktualizováno  12:56

Ve firmě pracuje 1 100 lidí, stávku podle odborářů podporuje většina zaměstnanců, přímo se do ní na začátku zapojí minimálně 191 z nich.

„Situace ve firmě je opravdu napjatá. Její zahraniční vedení dlouho ignorovalo své zaměstnance. Společnost přitom dostala od našeho státu, tedy českých daňových poplatníků, téměř čtyři miliardy jako investiční pobídku. Teď s těmito daňovými poplatníky, svými zaměstnanci, nejedná s dostatečnou úctou a respektem. To je pro mě nepřijatelné a s kolegy z odborů se za jejich oprávněné zájmy budeme tvrdě rvát,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Stávka podle šéfa odborové organizace firmy Pavla Rohela začne v úterý v osm hodin ráno a bude neomezená. Kromě toho odbory chystají od 11:30 protest před sídlem korejského velvyslanectví v Praze.

„Právo na stávku má každý občan. Bohužel odbory nereagují na jednání s podnikem a vůbec nereflektují očekávání zaměstnanců. Odbory jsou vyzývány, aby se dostavily k jednacímu stolu a zahájily seriózní jednání,“ sdělil MF DNES jednatel společnosti pana Kim Soo Cheol s tím, že společnost momentálně vyrábí 15 600 pneumatik denně, přičemž ztráta za zastavenou výrobu se dostane až na 20 milionů korun denně.

Od roku 2018 mnozí nedostali přidáno

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Velké části pracovníků se podle nich nezvýšily mzdy od roku 2018. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22 700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí.

„Problémy trvají už téměř čtyři roky, po celou tu dobu se snažíme s managementem uzavřít dohodu, snažili jsme se vždy vyjít firmě vstříc, i v době covidu jsme brali ohledy na problémy, jež ve firmě vznikly. Jedinou odpovědí byla vždy arogance,“ řekl Rohel.

Podle předsedy Odborového svazu KOVO Romana Ďurča odbory vyčerpaly všechny možnosti, jak dosáhnout kompromisu. „Stávka je nejzazší řešení. Na tom, že k ní dochází, má podle nás největší podíl sama společnost Nexen Tire,“ dodal Ďurčo.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Jde o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka. Továrna Nexen tam stojí od roku 2017. Společnost Nexen má další továrny v Jižní Koreji a v Číně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat