Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

„Nezahalená bych nemohla ven“

Česko

Oblékání muslimských žen v Evropě – Je zahalování symbolem náboženství, nebo zotročení?

Francouzi zvažují zákon, který by zakázal muslimkám nosit burku. U některých to vyvolalo řadu obav

PAŘÍŽ/PRAHA „Burka není náboženský symbol, je to výraz zotročování žen a jako taková není v naší zemi vítána,“ prohlásil na konci června francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jeho projev znovu vyvolal debatu o tom, zda povolit, či zakázat muslimským ženám v evropských zemích oděvy, které od hlavy až k patě zahalují postavu. Problém však dělí politiky, veřejnost i muslimy samé na dva nesmiřitelné tábory.

„Hodně jsme doma mluvili o tom, co budeme dělat, když bude zakázáno nosit burky, jak naznačil Sarkozy,“ svěřila se stanici France 24 Oum Abdallahová z Marseille. Je původem Francouzka z ateistické rodiny a k islámu konvertovala před deseti lety těsně předtím, než se provdala za muslima. Tvrdí, že nosit burku byla její osobní volba. „Můj manžel mi nenařídil, abych to dělala, to vůbec ne. Nechává tato rozhodnutí na mně, i když se mu líbí, když se zahaluji,“ řekla. Z případného zákonu, který by jí nošení burky zakázal, má velké obavy. „To by znamenalo, že bych vůbec nemohla vyjít z domu. I tak moc ven nechodím, ale co když budu potřebovat jít k lékaři?“ bojí se.

Jiný názor zastává Saira Khanová, muslimka žijící ve Velké Británii, kam její rodiče uprchli před několika lety z Kašmíru. Přivezli si sice svoje tradice a víru, ale na druhou stranu pochopili, že se musí přizpůsobit kulturnímu prostředí, ve kterém žijí. „Sarkozy má pravdu, když říká ,Když tu chcete žít, žijte jako my‘,“ napsala v britském deníku The Daily Mail. Khanová nemá nic proti tomu, když muslimky nosí na hlavě šátky, ale burka je podle ní úplně jiný případ. „Pokaždé, když se rozvíří debata o burkách, muslimští fundamentalisté přijdou s ženami, které říkají ,nosit ji je moje volba‘. Je to možné, ale dovedeme si představit, pod jakým jsou tlakem? Ty ženy nemají na výběr,“ dodává. Ani v koránu se prý nepíše nic o tom, že ženské tělo a obličej musí být zakryty. Stojí tam, že ženy se mají oblékat skromně a mít zahalená ramena a nohy.

Ve Francii nyní speciální komise složená z 32 poslanců analyzuje, zda v zemi úplně zakázat nošení burek a nikáb (což je oděv, ze kterého jsou vidět pouze oči). Ani politici a experti však nemohou dojít ke shodě. „Burka reprezentuje nikoli kus látky, ale politickou manipulaci náboženství, které zotročuje ženy a popírá rovnoprávnost mezi muži a ženami,“ řekla pře pár dny francouzská ministryně a muslimka Fadela Amarová v rozhovoru pro list Financial Times. „Jakýkoli zákaz nařízený státem by byl kontraproduktivní,“ míní naopak Jean-Marie Fardeau z organizace, která ve Francii dohlíží na dodržování lidských práv. „Je to zákaz namířený pouze proti muslimkám, a proto by byl diskriminační dvojím způsobem – z náboženské i genderové perspektivy,“ řekl.

Podle některých Francouzů pouze vláda v otázce nošení burek hledá problémy, kde nejsou. „Mám tu i burky, ale přísahám, že jsem za čtyři roky žádnou neprodal. Tak kde jsou všechny ty burky, které chtějí zakázat?“ řekl prodavač z pařížského obchodu s oděvy agentuře IPS.

Z nedávno zveřejněné zprávy francouzských tajných služeb navíc vyplynulo, že pouhých 367 Francouzek nosí burku nebo nikáb. To vyvolalo otázky, zda má smysl zavádět zákon pro tak nepatrný počet žen.

***

Je to zákaz namířený proti muslimkám. Proto by byl diskriminační z náboženské i genderové perspektivy

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....