Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neznámý muž znásilňuje ženy na Moravě. Za dva dny má už pět obětí

Zoufalá žena - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoufalá žena - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ZLÍN Policie vyšetřuje pět znásilnění, čtyři ve Zlínském a jedno v Moravskoslezském kraji. Kriminalisté pátrají po zhruba padesátiletém ozbrojeném muži, který má údajně na svědomí všechny činy.

Prozatím vše nasvědčuje tomu, že se jedná opravdu o totožného pachatele, informovala moravskoslezská mluvčí policie Soňa Štětínská.

Policie hledá 178 centimetrů vysokého muže se silně prošedivělými rovnými a řidšími vlasy. Muž měl mít na svůj věk udržovanou postavu. Někdo uvedl, že měl brýle, jiný svědek ho viděl bez brýlí. Muž působil upraveně, byl oholený. Jednalo se o bělocha, ale s opálenou pletí. Hovořil plynně česky.

Na sobě měl oblečené modré na kolenou ošoupané rifle, světlou šedomodrou košili s kostkovým vzorem a dlouhým rukávem, kterou měl vykasanou přes rifle.

VÍCE ČTĚTE: Neznámý muž znásilnil za bílého dne školačku, hrozil jí smrtí

Při přepadeních použil nůž kuchyňského typu dlouhý nejméně 25 centimetrů.

Podle policie zřejmě používá automobil. Vyšetřovatelé proto oslovují i provozovatele parkovišť v uvedených lokalitách a také například obsluhy čerpacích stanic v okolí, popřípadě i ubytovacích zařízení. Případní svědkové se mohou přihlásit na kterékoliv policejní služebně nebo zavolat na linku 158.

Neznámý muž nejprve v úterý po poledni přepadl v Kopřivnici na Novojičínsku nezletilou dívku. Podle policie ji ve výtahu jednoho z domů pod pohrůžkou použití nože donutil, aby se svlékla. Poté po ní požadoval různé sexuální praktiky. Dívce se podařilo z výtahu utéci. Muž se pohyboval v ulicích Družební, Česká, Moravská, 17. listopadu a Osvoboditelů. Podle policie si mohl svou oběť i předem vybírat.

Možné podoby pachatele, který na Moravě znásilňuje ženy.

Další útok se stal téhož dne kolem 14:00 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde muž požadoval po sedmnáctileté dívce pod pohrůžkou zabití různé sexuální úkony. Vstoupil jí do cesty poblíž domova důchodců na schodech do parku Kozina. Svůj čin maskoval, předstíral, že on a dívka jsou milenecký pár a že ji líbá. V uvedenou dobu zmíněným místem procházelo několik lidí, kteří si mohli podezřelého chování všimnout.

Ve středu se údajný pachatel přesunul na Kroměřížsko. Před 15:00 zastavil mladistvou dívku na schodišti do prvního patra jednoho z domů v ulici Moravská v Kroměříži. Chytil ji za batoh a poté kolem pasu. Dívka v tu chvíli zakřičela, muž poté z domu utekl. 

Za dvě hodiny později vešel neznámý muž společně s nezletilou dívkou do chodby panelového domu v Holešově v ulici Novosady. "Když byli uvnitř, přitlačil ji ke stěně a vytáhl nůž, pod pohrůžkou jeho použití ji nutil k různým sexuálním praktikám. Jeho jednání přerušil příchod další osoby. Pachatel z domu odešel," popsala Štětínská.

Poslední zatím oznámený případ se stal kolem 18:00 v Bystřici pod Hostýnem.

Jednatřicetiletá žena šla se svým malým synem po parku. "Najednou ji zezadu chytil kolem pasu muž, položil jí nůž na krk a vyhrožoval. Žena začala křičet, muž od ní odstoupil a odešel směrem k řece," přiblížila policejní mluvčí.

Pachateli znásilnění hrozí podle od ledna platného trestního zákoníku v případě uznání viny až pětileté vězení. Pokud se však tohoto činu dopustí na dítěti mladším patnácti let, soud jej může poslat za mříže až na 12 let.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.