Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nezoufejte, možností je víc

Česko

Pokud jste dočetli až na poslední stranu mimořádné přílohy Kam po škole, a v žádné z částí jste nenašli řešení své situace, nevěšte hlavu.

Jste čerstvými absolventy a obáváte se, že pokud už v mladém věku vstoupíte na tuzemský pracovní trh, zabřednete do stereotypu každodenních úkolů a povinností. Nebo jen toužíte zkusit ještě něco jiného a třeba se i zdokonalit v cizím jazyce, který je dnes v mnoha případech rozhodujícím faktorem při hledání nového zaměstnání. Pak neváhejte a jeďte nasbírat nové zkušenosti do zahraničí.

Přestože mnoho lidí pod pojmem au-pair vidí dívku, i mnozí chlapci už využívají tento způsob cesty do zahraničí za účelem naučit se novému jazyku, nebo se prověřit ve svých dosavadních schopnostech. „Angličtinu jsem měla na základní i střední škole, dokonce jsem z ní skládala maturitní zkoušku, ale že bych si v řeči věřila, to říct nemůžu,“ vypráví Monika Pišková z Mariánských Lázní. „Jít se dovzdělat na jazykovou školu u nás mi přišlo zbytečné, tak jsem se po maturitě vydala jako au-pair do Británie. Agentura mi našla rodinu během pár týdnů a asi měsíc jsem si pak s rodinou dopisovala přes e-mail, aby zjistili mou úroveň angličtiny a abychom se také vzájemně poznali.“

Agentur, které zprostředkovávají au-pair pobyty, je u nás velké množství. Důležité je, aby smlouva mezi vámi a agenturou obsahovala všechny náležitosti, na kterých jste se domluvili.

Nejen přes agenturu ale mohou vést vaše kroky k zahraniční au-pair. „Jako au-pair bych s agenturou nikdy nejela. Našla jsem si rodinu sama, přes internet, a jsem velmi spokojená. Je přece mnohem lepší sama si zvolit místo, počet dětí a všechny okolnosti,“ říká Iva Máchová z Brna.

A jaké jsou výsledky? „Začátky byly těžké, už jen proto, že jsem byla v úplně cizím prostředí a domluvit se pro mě bylo těžké. Zpětně ale nelituji, zjistila jsem, že způsob „hodit do vody a naučit se plavat“, mi vyhovuje. Večerní kurzy, které jsem navštěvovala, mi přišly efektivnější než klasické biflování ve škole. Au-pair mi hodně pomohla jak v jazyce, tak i v osamostatnění se,“ doplňuje Pišková.

Na úřad práce za službou EURES Integrovaný portál ministerstva práce a sociálních věcí EURES nabízí možnosti těm, kteří by rádi vycestovali do zahraničí za prací. Účelem sítě EURES je poskytovat informace, poradenství a služby v oblasti náboru a vyhledávání pracovních míst, nabízí také zprostředkování pracovníkům, zaměstnavatelům i všem občanům, kteří by chtěli využít výhod zásady volného pohybu osob.

Díky službě EURES (EURopean Employment Services - Evropské služby zaměstnanosti) můžeme najít pracovní příležitosti ve všech 27 členských státech Evropské unie, ale například i v Norsku, na Islandu a v Lichtenštejnsku, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru. Dohodu o účasti v síti EURES má i Švýcarsko.

Portál MPSV (http://portal. mpsv.cz/eures) vám nabízí i databázi volných pracovních míst, databázi životopisů a databázi životních a pracovních podmínek. V rámci programu EURES je také možné vycestovat do zahraničí na studijní stáž.

Občané Evropské unie mají přiznáno právo na rovný přístup k pracovním příležitostem a následné rovné zacházení. Mohou se ucházet o práci u jakékoliv firmy na území kteréhokoliv členského státu.

EPSO - práce v institucích EU Rádi byste využili vyvíjející se evropské integrace a zkusili práci v institucích EU? Nejlepším a nejspolehlivějším zdrojem informací je Evropský úřad pro výběr pracovníků EU-EPSO (European Personnel Selection Office).

Na oficiálních stránkách EPSO najdete aktualizovanou nabídku pracovních míst v institucích Evropské unie. Nejprve je však nutné zaregistrovat se do databáze. Po registraci se budete moci přihlásit na vypsaná výběrová řízení pozic, které vás zaujmou. Na stránkách naleznete informace o náboru nových zaměstnanců, o podmínkách výběrového řízení, apod. Informace jsou uvedeny ve třech jazycích - v anglickém, německém a francouzském. OSN v Americe, Švýcarsku či ve Vídni Kdo se chce zaučit jako garant kolektivní bezpečnosti a mírového řešení konfliktů, tomu se nabízejí práce v mezinárodní společnosti OSN. Členské státy mají svá zastoupení, tzv. stálé mise, zejména v hlavním sídle OSN v New Yorku, ale také například v Ženevě nebo ve Vídni.

Všechna svá volná místa pravidelně zveřejňuje sekretariát OSN, ale i organizace spadající do systému Spojených národů. Tato nabídka je otevřena pro externí kandidáty. Přehled volných míst v systému OSN je přístupný na stránkách jobs.un.org.

Volná místa jsou členěna podle profesních oblastí a každý inzerát obsahuje podmínky, za kterých je možné se o nabízené místo ucházet a jaké nároky musí splňovat úspěšný uchazeč. Pro prohlížení těchto stránek musíte být vybaveni znalostmi angličtiny.

V zájmu rovnoměrného geografického rozvrstvení svých pracovníků OSN pravidelně nabízí možnost uplatnění v rámci tzv. náborových zkoušek.

V rámci OSN je také studentům vysokých škol, kteří svůj budoucí profesní život zaměřují na práci v oblasti mezinárodních vztahů, médií nebo informatiky, nabízena studentská stáž (internship). K té je možné se přihlásit v Informačním centru OSN v Praze. Předpoklady pro práci či stáž v OSN jsou výborná znalost češtiny a angličtiny, schopnost práce na PC (MS Office, případně také PageMaker, obsluha databázových programů, vyhledávání informací), solidní znalost prostředí internetu, samostatnost a zájem o činnost Organizace spojených národů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!