Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezpochybňuji hrůzy nacismu, hájí se Babiš po výroku o Romech v táboře Lety

Česko

  8:43
PRAHA - Ministr financí a šéf hnutí ANO čelí od čtvrtečního večera vlně ostré kritiky. Podle serveru Aktuálně.cz měl totiž na adresu tábora v Letech prohlásit, že nešlo o koncentrační tábor. Babiš takové tvrzení označil za brutálně vytržené z kontextu. Hrůzy nacismu a druhé světové války nijak nezpochybňuje.

Andrej Babiš ve Varnsdorfu. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ napsal server Aktuálně.cz k jedné z fotografií, jejichž prostřednictvím se rozhodl mapovat Babišovu návštěvu na severu Čech.V nelidských podmínkách přitom v Letech čekalo na smrt 326 vězněných. Dalších 540 vězňů bylo posláno na smrt do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka.

„Ta věta je brutálně vytržená z kontextu. Redaktor by to musel napsat celé, doslova, všechno, co jsem říkal - ale na Aktuálně tomu věnovali jen fotogalerii s pár krátkými popisky,” napsal Babiš na svůj facebookový profil. Hájil se především tím, že mu o Letech vyprávěl jeho známý.

„Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuju hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout,” snažil se ospravedlnit.

Andrej Babiš ve Varnsdorfu.
Andrej Babiš ve Vansdorfu.

Ve Vansdorfu se „asi neobratně”, jak dále napsal, snažil poukázat na to, že dříve Romové pracovali, zatímco dnes viděl dospělé i děti doma místo ve škole a v práci. „Mluvil jsem se starousedlíky v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, kde sousedí s romskou komunitou. Navštívil jsem tamní romské domy - a to byl opravdu silný zážitek. Takovou špínu a nepořádek jsem nezažil. Nepoužívám politické floskule. A protože v dopoledních hodinách byli dospělí doma, tak jsem se ptal, proč nejsou v práci,” popsal Babiš. Takový výjev pro něj byl dle jeho slov šokující.

Ke konci svého projevu označil přístup českého státu k Romské populaci za ostudný. „Je to zároveň ostuda státu, protože 25 let situaci Romů ve Varnsdorfu neřeší. Kam šly peníze na jejich integraci? Proč stát nechává neustále vydělávat obchodníky s chudobou a nesnaží se vymáhat povinnou školní docházku, nemá víc asistentů, kteří by pracovali s romskou mládeží,” otázal se Babiš.

„Tohle je to, co jsem chtěl říct a redaktor Aktuálně z toho vytrhnul z kontextu výrok, který i mě vyděsil tím, jak je naprosto šílený,” dodal Babiš.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat