Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Neztraťte se v džungli letáků

Česko

JAK TO VIDÍ...

V neděli skončily v Praze dvě velké designérské přehlídky, Designblok a Art&interior. Představily novinky českého i zahraničního designu a poskytly také přehled aktuálního dění v oblasti bytové kultury. Při prohlídce jednotlivých expozic mě napadlo, že v současnosti není vůbec snadné si v nabídce vybrat.

Sortiment nábytku a bytových doplňků je dnes mnohem bohatší a komplexnější než tomu bylo před pár lety. V Praze mají své zastoupení největší světové značky, které jsme dříve znali pouze ze stránek exkluzivních časopisů, i přední domácí výrobci. Jak se v obrovském množství lákavých předmětů zorientovat? Jak zjistit, co odpovídá možnostem naší peněženky, našim představám a potřebám?

Ze všech stran na nás cíleně útočí tzv. lifestylové časopisy. Zahrnují nás příklady nejnovějšího designu, mnohdy se nestačíme divit, co vše je považováno za zajímavé a „inovativní“! Získáme zde sice cenné informace o aktuálních trendech a dojem, že skoro vše je dovoleno, ale také že neexistují pevné mantinely stylu...

Časopisy a výstavy prezentují absolutní špičku designu a skvosty, po nichž touží většina kupujících. Na druhé straně nás však svými letáky atakují obchodní řetězce, které slibují vysokou kvalitu za výhodné ceny - a slevy! Kdo by odolal, když může zakoupit dvě matrace za cenu jedné?

Co v tuto chvíli velí zdravý rozum? Ne každá drahá či značková věc totiž musí být kvalitní a naopak. Kvalitu najdeme i mezi laciným zbožím a pracemi mladých tvůrců. Kupujeme-li drobný užitkový předmět, vybíráme si většinou to, co se nám líbí, co je právě v módě, z čeho máme radost a potěšení. Pořizujeme-li si ovšem nábytek, matraci do postele či jiné vybavení na delší dobu, měli bychom uvažovat nejen o tvaru a výjimečnosti, ale i o nadčasovosti, praktičnosti a funkčních vlastnostech výrobku. Pak třeba zjistíme, že ony dvě matrace se nám za cenu jedné vůbec nevyplatí.

Vybrat si z pestré směsice stylů, tvarů a materiálů je natolik obtížné, že mnozí raději spoléhají na vkus a dobrou radu architekta, který s výběrem poradí nebo navrhne řešení atypické. Spolupráce s interiérovým architektem pomůže většinou ujasnit si, co skutečně pro bydlení potřebujeme. Vyškolené zaměstnance, kteří uměli doporučit sestavu nábytku tak, aby zákazníkovi opravdu vyhovoval, měly ve svých prodejnách už na počátku 30. let 20. století brněnské Spojené uměleckoprůmyslové závody. Dnes ale podobné „odborné poradce“ mnohdy postrádáme.

Situace vypadá poměrně zoufale. Co nám tedy zbývá? Doporučila bych zaměřit se na výrobce dobrého jména a vybírat s rozvahou. Nezahltit se přemírou zbytečností jen proto, že nám jsou nabízeny jako módní či levné zboží. Vědět, co je opravdu nezbytné a jakou kvalitu a životnost od výrobku vyžadujeme.

O autorovi| Dagmar Koudelková, historička architektury

Autor: