Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie

NHL: Hemský zdeptal Islanders

NEW YORK Hokejový útočník Aleš Hemský pomohl Edmontonu gólem a asistencí v zápase NHL k vítězství 4:0 nad New Yorkem Islanders. Pardubický rodák si z utkání odnesl ocenění pro největší hvězdu zápasu a hokejisté Oilers vyhráli v normální hrací době poprvé od 2. prosince.

„Už je to dlouho, co jsme naposledy zvítězili rozdílem několika branek,“ řekl trenér Edmontonu Craig McTavish, jehož svěřenci vyhráli po šedesáti minutách po sedmnácti utkáních. K prolomení série je nasměroval Hemský v úvodu druhé části a po otevření skóre se o pět minut později asistencí podílel na zvýšení náskoku. „Byl to snadný zápas, který nám zvedne do dalších utkání sebevědomí,“ prohlásil centr Shawn Horcoff, jenž vstřelil stý gól v NHL. Hráči Islanders nedokázali přetavit v gól žádnou z pětatřiceti střel, a Mathieu Garon tak vychytal třetí nulu v sezoně.

Bek Židlický se trefil Obránce Marek Židlický zaznamenal na ledě obhájce titulu Anaheimu stejnou bilanci jako Hemský, ale Nashville po porážce 2:5 odjížděl s prázdnou. Hráčům Predators se stala osudnou prostřední třetina, v níž Ducks čtyřmi góly otočili průběh. „Konečně se nám dařilo skórovat z dorážek. Potřebovali jsme takový zápas a doufám, že budeme ve stejném trendu pokračovat,“ radoval se Corey Perry, jenž v přesilovce dokonal obrat z 0:1 na 4:1, který se Anaheimu povedl v rozmezí osmi minut prostřední třetiny.

Přesilové hry byly jedinou herní situací, ve kterých se dokázali hráči Nashvillu prosadit. Vstřelili v nich dvě branky a v obou případech u toho byl český bek Židlický, který jeden gól dal a na druhý přihrál Jean-Pierru Dumontovi.

Tým Dallasu ukončil v utkání s Minnesotou sérii čtyř porážek a na vlastním ledě zvítězil 3:1. „Snažili jsme se zjednodušit hru a hrát stylem, se kterým jsme dříve měli úspěch. Předvedli jsme dobrý kolektivní výkon,“ chválil hru Stars kapitán Brenden Morrow, jehož řada dvěma góly o vítězství rozhodla. Dvakrát se trefil Miettinen, v obou případech mu šanci připravil Mike Ribeiro, který v pondělí večer podepsal pětiletou smlouvu na 25 milionů dolarů.

Výsledky: Dallas - Minnesota 3:1 (32. a 43. Miettinen, 26. Niskanen - 30. Parrish), Edmonton - NY Islanders 4:0 (22. HEMSKÝ, 27. Horcoff (as. HEMSKÝ), 32. Reasoner, 57. Stoll), Anaheim - Nashville 5:2 (21. Moen, 22. Kunitz, 28. Pronger, 29. Perry, 54. Getzlaf - 5. ŽIDLICKÝ, 45. Dumont (as. ŽIDLICKÝ).