23. června 2018 14:27, aktualizováno  18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nic nebojkotujeme, ohradil se Babiš na výrok francouzské vlády. Minisummit byl podle něj svolán nestandardně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Andrej Babiše briefing přesunul kvůli demonstrantům z Lán do Průhonic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiše briefing přesunul kvůli demonstrantům z Lán do Průhonic. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní představitelé některých zemí EU, byl podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) svolán nestandardně. Babiš se v sobotu ohradil vůči slovům o „pozici bojkotu“ na adresu zemí visegrádské skupiny, která pronesl podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux.

Státy skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se ve čtvrtek rozhodly k neúčasti na nedělní schůzce. Podle mluvčího francouzské vlády „bojkot“ ztíží summit Evropské unie koncem června, který bude věnován zejména migraci.

„Podobný výrok je nešťastný,“ napsal Babiš. Připomněl, že původně účast na nedělní akci zvažoval. „Nicméně s dalšími premiéry ve V4 jsme se rozhodli, že to má více nevýhod než výhod. Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ zdůraznil Babiš.

„Stejně jako my se neúčastní dalších 11 států a předseda Evropské rady Donald Tusk,“ pokračoval ministerský předseda. Uvedl dále, že schůzky se původně měly účastnit Itálie, Německo a Rakousko. „Nastavení toho setkání a větší počet účastnících se států spíše komplikuje výsledek. Má se řešit problém související s pohybem osob z Itálie do Německa. Celoevropská řešení budou diskutována a přijata na Evropské radě, ne na neformálním setkání čtyři dny před ní, které organizuje Evropská komise,“ dodal Babiš. 

23.června 2018 v 17:48, příspěvek archivován: 23.června 2018 v 18:02

Dnes jsem telefonoval s kancléřkou Merkelovou o zítřejším setkání o migraci Narozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast. A to setkání se koná na její popud. Od @EmmanuelMacron jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět. Řešení budeme diskutovat ve čtvrtek na Evropské radě.

Podle pracovního dokumentu, který má AFP k dispozici, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi unie. To země visegrádské skupiny ostře odmítají.

ČTK
  • 9Diskuse