Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nicku, vzpamatuj se! útočil Brown

Česko

Druhá britská předvolební debata dopadla remízou konzervativců a liberálních demokratů

LONDÝN/PRAHA Neokoukaný Nick Clegg se stále drží v čele, ale jeho dva soupeři David Cameron a Gordon Brown mu již dýchají na záda. Tak by se dalo zhodnotit vystupování všech tří britských politiků během čtvrteční televizní debaty, tentokrát na téma zahraniční politika. Vůdci tří nejsilnějších stran debatovali zejména o Evropské unii, Afghánistánu a jaderných zbraních a už to nebyla tak uhlazená diskuse jako minulý týden.

Historicky první debatu, která se konala minulý čtvrtek, vyhrál s obrovskou převahou šéf liberálních demokratů Nick Clegg. Dosavadní outsideři bez šancí se poté dostali v preferencích před volbami 6. května dokonce na úroveň konzervativců a předstihli labouristy.

Ve čtvrtek Clegg na svůj úspěch navázal, i když triumf už nezopakoval. Podle tří průzkumů byl jasným vítězem právě šéf liberálních demokratů, podle dvou zase vůdce konzervativců David Cameron. Britský premiér a šéf labouristů Gordon Brown sám přiznal, že není zvlášť dobrým řečníkem a kamery mu nesvědčí, a proto se snažil více než zapůsobit na publikum útočit na zbylé dva debatující. „Byla to remíza,“ okomentoval souboj, který sledovaly čtyři miliony diváků, politolog John Curtice. Podle BBC si všichni tři vedli dobře a „znovu se potvrdilo, že zemi čeká velmi těsný souboj“. Zkušení politici Brown i Cameron se na debatu důkladně připravili a v mnohém se paradoxně inspirovali právě „politickým nováčkem“ Cleggem. Napodobovali jeho styl z prvního klání - tedy mluvili do kamer, a nikoli k publiku či se obraceli ke konkrétním tazatelům přítomným v sále.

V debatě o Evropské unii se politici mimo jiné střetli na téma, jak moc by na ní Británie měla být závislá a kolik by jí měla předat pravomocí. Premiér také nařkl Camerona, že se připojil k „pravicovým extremistům“, když jeho europoslanci odešli z Evropské lidové strany (EPP) a založili si Evropskou konzervativní a reformní skupinu.

Cameron se bránil s tím, že by bylo pokrytecké zůstávat v EPP. Clegg si poté ještě přisadil, když obvinil vůdce toryů ze spolupráce „s cvoky, antisemity, lidmi, kteří popírají existenci klimatických změn, a homofoby“. Lídr liberálních demokratů tak rovněž narážel na novou skupinu v europarlamentu, kterou kromě britských konzervativců tvoří i česká ODS (Britové o ní často píší jako o ODS, jejíž zakladatel Václav Klaus pochybuje o globálním oteplování - tak ji například ve svém článku charakterizoval deník The Guardian).

„Chlapecké hašteření“ Kromě ostrých slovních výměn se ale publikum i pobavilo. Například když o více než patnáct let starší Brown na hádky Camerona a Clegga zareagoval slovy: „Jste jak moji dva chlapci, když se koupou. Také se neustále hašteří.“

Vzácnou shodu našli šéf konzervativců a labouristů na téma jaderných zbraní. Oba se domnívají, že je potřeba okamžitě řešit náhradu za britské ponorky třídy Trident s jadernou výzbrojí. Clegg je opačného názoru. „Zabývám se tímto tématem každý den a musím říct jedno: Nicku, vzpamatuj se!“ zaútočil na Clegga Brown. „Uvědom si, jakému nebezpečí čelíme, když tu máme Severní Koreu, Írán a další země s jadernými zbraněmi, a my bychom se vzdali těch našich,“ dodal. A následovala překvapivá Cameronova reakce: „Nemyslel jsem si, že tohle někdy vyslovím, ale souhlasím s Gordonem.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!