Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Nietzsche nebyl antisemita

Česko

Myslitelova sestra přepisovala jeho díla, aby vyznívala na podporu protižidovských nálad

BERLÍN/PRAHA Fridrich Nietzsche, jeden z nejvýznamnějších myslitelů v historii, se stal „obětí“ vlastní sestry. Byla to totiž ona, kdo psal jeho jménem dopisy s antisemitským nádechem a kdo „upravoval“ jeho spisy podle vlastního přesvědčení.

Elizabeth Försterová-Nietzscheová, přední stoupenkyně Adolfa Hitlera, systematicky falšovala dílo svého bratra. Alespoň to tvrdí Christian Niemeyer, nakladatel nové encyklopedie Nietzsche – Lexikon. Vydáním knihy, na které se podílelo okolo 150 akademických pracovníků, se prý rozhodl napravit jeho nepříliš lichotivou reputaci. Reputaci, která je spojena s ideologií nacismu.

„Försterová-Nietzscheová udělala vše, co mohla, od vyprávění historek o Nietzschem přes psaní falešných dopisů jeho jménem... aby Nietzscheho ukázala jako pravicově orientovaného, stejně jako byla ona sama“, řekl Niemeyer listu The Daily Telegraph. „Byla to ona, kdo vytvořil nejničivější mýtus ze všech: Nietzsche jako kmotr fašismu“, dodal psycholog a odborník na Nietzscheho z Univerzity v Drážďanech.

Elizabeth Försterová-Nietzscheová byla zastánkyní antisemitismu, stejně jako její manžel Bernhard Förster. Společně také roku 1887 odjeli do jihoamerické Paraguaye, aby zde založili čistě árijskou kolonii Nueva Germania (Nové Německo). Kvůli klimatu, na které nebyli se svými zemědělskými metodami připraveni, i kvůli obtížné a zdlouhavé dopravě surovin z Evropy je ale čekal jen neúspěch. Konec utopického „státu“ znamenal také konec pro Bernharda Förstera, který v červnu 1889 pravděpodobně spáchal sebevraždu. A vdova Försterová Nietzscheová se připravovala na návrat do vlasti.

Nadvláda nad myšlenkami zhrouceného bratra Celá kauza „přepisování“ se naplno rozjela právě po jejím návratu domů, kde v roce 1893 našla svého bratra upoutaného na invalidní křeslo. Bylo to právě čtyři roky poté, co se psychicky zhroutil. Od té doby měla nad nemohoucím bratrem i nad jeho myšlenkami plnou moc. Začala přepisovat jeho poznámky, dopisy a později je pod jeho jménem sama psala. Zasloužila se také o jejich vydání. A o Nietzschem se mluvilo napříč celou Evropou.

V roce 1909 vyšel sborník 505 Nietzscheových dopisů. Ale jen šedesát z nich nebylo upraveno, 32 bylo dokonce napsáno samotnou Elizabeth. Při falšování prý používala „dlouhý seznam špinavých triků“, aby zastínila odpor, který choval k přednímu antisemitovi Theodoru Fritschovi, kterému napsal v roce 1887, uvedl Niemeyer. Zároveň falšovala souhlasné poznámky, které Nietzsche údajně měl k francouzskému filozofovi Arthurovi de Gobineau, obhájci nadřazenosti „árijské“ rasy.

„Židé mají duši...“ Že některé poznámky nebyly původní, se prý vědělo. Až teď ale důkladné studování odhalilo rozsáhlost podvodu Nietzscheovy sestry. Niemeyer také objevil, že ve spise Mimo dobro a zlo schválně „vypustila“ podstatně důležitou myšlenku, a to že „Antisemité nemohou Židům odpustit, že mají ,ducha‘.“ Elizabeth Försterová-Nietzscheová se až do své smrti aktivně věnovala podpoře antisemitských nálad. A jako jedné z věrných na její pohřeb přišel i sám vůdce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!