Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nigerijský atentátník se měsíce školil v Jemenu

Česko

Jemenské úřady prý Umara Abdula Mutallaba z ničeho nepodezíraly, protože měl v pase americké vízum.

SANÁ/PRAHA Ten obrázek nemohl být výmluvnější - třiadvacetiletý Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab stojí před cedulí s nápisem odkazujícím na jednu z odnoží teroristické sítě Al Kajda, která operuje v Jemenu. Fotografie se objevila v pondělí na jejích internetových stránkách společně se vzkazem, že Mutallab měl atentátem na vánoční let do Detroitu pomstít mrtvé bojovníky, kteří zahynuli při nedávných společných útocích Američanů a jemenské armády.

Spojení s Al Kajdou, o kterém Mutallab mluvil, ale pak jej popřel, včera definitivně potvrdila jemenská agentura Saba, podle níž pobýval v Jemenu od srpna do začátku prosince.

Mladý Nigerijec v té souvislosti přiznal, že výbušnou směs, s kterou se několik minut před přistáním v Detroitu pokusil zničit letadlo se zhruba 300 lidmi na palubě, získal právě v Jemenu od lidí z tamní odnože Al Kajdy. Také tvrdil, že není sám, že podobných atentátníků je víc a udeří prý v nejbližší době.

Fakt, že se Mutallab zdržoval víc než tři měsíce v Jemenu, potvrdil tamní zpravodajské agentuře zdroj z ministerstva zahraničí. Podle úředních záznamů studoval arabštinu a z Jemenu pak začátkem prosince odjel do Etiopie. „Vstupní vízum mu bylo uděleno poté, co úřady zjistily, že má v pase víza z dalších spřátelených zemí, včetně platného víza do Spojených států,“ citovala agentura svůj zdroj na ministerstvu. Nejen americké tajné služby, ale i jemenské se teď usilovně snaží vystopovat, s kým vším se Mutallab v zemi setkal.

Jemen je považován za jednu z bašt Al Kajdy. Svědčí o tom mimo jiné fakt, že Jemenci tvoří většinu vězňů zadržovaných na americké základně Guantánamo na Kubě. Dva dnes už bývalí vězni z Guantánama - Muhammad Attik al-Harbí a Saíd Ali Šárí -, kteří byli propuštěni v listopadu 2007, prý nejspíš Mutallabův bombový atentát naplánovali. Spekulovala o tom aspoň americká televize ABC. Oba byli po propuštění posláni do Saúdské Arábie, kde absolvovali krátký „artterapeutický program“ a následně dostali svobodu. Letos v lednu se pak oba objevili na videu po boku Násira Abdula Karima al-Wahíšího, Jemence, který šéfuje odnoži Al Kajdy na Arabském poloostrově. „Hledám skutečného muslima“ Ve Spojených státech se dál diskutuje o tom, jak je možné, že Mutallabovi nebylo zrušeno vízum poté, co na něj úřady upozornil dokonce jeho vlastní otec. Zjistilo se, že útočníkovo jméno se sice objevilo v databázi lidí podezřelých z napojení na teroristy, ale neproniklo už na seznam těch, kteří by měli být preventivně vyloučeni z letů do Spojených států.

Američtí vyšetřovatelé také pomalu sestavují i Mutallabův psychologický portrét. Z poznámek, které roztrušoval v průběhu let 2005 až 2007 na internetu, vyplynulo, že se cítil osamocený. „Marně hledám přítele, který by byl skutečný muslim,“ citoval jednu z poznámek list The Washington Post. „Nemám s kým si promluvit, s kým se poradit. Není, kdo by se za mě postavil, a cítím se tak sám. Nevím, co dělat. A myslím, že tahle osamocenost mi způsobuje další problémy,“ postěžoval si Mutallab na webu v roce 2005 pod pseudonymem farouk1986.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...