Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nikdy se k vám neotočíme zády, ale...

Česko

PRAHA Radar v Česku se odkládá na neurčito. Barack Obama to včera potvrdil přímo na zaplněném Hradčanském náměstí.

Americký prezident ve svém jediném veřejném projevu během své cesty po Evropě použil stejný argument jako ministryně zahraničí Hillary Clintonová v únoru: podmínkou je „polepšení“ Íránu a zastavení jeho vojenského jaderného programu. „Chci být jednoznačný,“ prohlásil Obama. „Pokud bude odstraněna íránská hrozba, bude svět bezpečnější a důvod pro budování protiraketové obrany v Evropě zmizí.“ Obama ale Čechy jedním dechem ujistil, že je Amerika nikdy neopustí. „Jsem tady, abych řekl, že Spojené státy se nikdy k lidem této země neobrátí zády.“

Projekt protiraketového štítu, s kterým přišel Obamův předchůdce George W. Bush, diskvalifikují v očích nové americké administrativy dva klíčové aspekty – změna v přístupu k Íránu, který pro Ameriku představuje momentálně největší potenciální hrozbu, a finanční krize.

Čeští politici si ale Obamova slova vykládali každý po svém. Podle dosluhujícího premiéra Mirka Topolánka chtějí Američané protiraketový štít vybudovat nejen kvůli Íránu, ale i kvůli „dalším hrozbám“, a tudíž od něj neupustí. „Myslím, že z projevu Baracka Obamy bylo jednoznačně jasné, že projekt protiraketové obrany nekončí,“ tvrdil na tiskové konferenci Topolánek, který v souvislosti s radarem nařkl jednoho z tázajících se novinářů z toho, že kolaboruje s „pacifisticko-komunistickou platformou“.

Zcela opačně interpretoval Obamův projev šéf ČSSD Jiří Paroubek, který se radoval z konce éry „řinčení zbraní“. Podle něj konečně dostane šanci o radaru rozhodnout „český lid“.

Jaderné odzbrojení Hlavním tématem hradčanského projevu ovšem nebyl brdský radar, ale nebezpečí teroristického nukleárního útoku. Obama proto nastínil svůj plán na „úplné jaderné odzbrojení“. Přestože si prý dobře uvědomuje, že to „nebude hned“, je podle něj potřeba „ignorovat hlasy, které dokola opakují, že svět nelze změnit“.

Americký prezident ve svém projevu o odzbrojení reagoval i na provokaci Severní Koreje, která včera vypálila údajně mírovou raketu dlouhého doletu. „To jen podtrhuje nutnost začít něco dělat,“ řekl.

Pokračování na straně 2

Nikdy se k vám neotočíme zády

Obama v Praze – Radar u ledu? Některé české politiky to těší, další si Obamova slova vysvětlují jinak

Dokončení ze strany 1

Americký prezident komponoval svůj projev v Praze jako signál začátku nové éry. „Tady v Praze uctěme svou minulost tím, že sáhneme po lepší budoucnosti,“ řekl, když předtím nastínil, jak by se podle něj dalo dosáhnout světa bez jaderných zbraní.

„Neděláme si iluze. Někteří budou pravidla porušovat, ale právě proto potřebujeme postavit strukturu, která zajistí, že pokud to nějaký stát udělá, bude čelit důsledkům,“ řekl ve zjevné narážce na už zmiňovanou provokaci ze strany Severní Koreje.

Amerika půjde podle Obamy příkladem a sama začne snižovat počty jaderných hlavic, ale „nesmí být pochyb: tak dlouho, dokud budou tyto zbraně existovat, budeme udržovat bezpečný arzenál, abychom odradili každého protivníka a zaručili obranu našich spojenců včetně České republiky,“ dodal Obama.

Americký prezident Barack Obama navrhl pro začátek i jeden konkrétní termín – nejpozději do čtyř let by chtěl vyřešit problém s nezabezpečeným nukleárním materiálem, kterého se mohou zmocnit teroristé. Nejen Čechy zaujala v Obamově projevu zmínka o protiraketové obraně. Ve věci je zainteresováno i Polsko, kde chtěli Američané v rámci projektu vybudovat základnu s takzvanými protiraketami. Poláci, stejně jako Češi, věří, že Američané z projektu „nevycouvají“. Například ministr zahraničí Radoslaw Sikorski včera tvrdil, že když Obama zmínil finanční stránku věci, mínil tím de facto jediné možné řešení – radar v Česku a základnu v Polsku.

Na druhé straně především polská vláda, na rozdíl od velkého příznivce protiraketové základny prezidenta Lecha Kaczynského, nevyvíjí na Američany nějaký tlak. Varšava nicméně chce, aby Američané – ať už se rozhodnou základnu postavit, nebo ne – dodali to, co jim za její vybudování slíbili, a sice rakety Patriot.

Po hlavním jednání včerejšího odpoledního summitu se pak uskutečnilo bilaterální jednání Obamy s polským prezidentem Lechem Kaczynským a premiérem Donaldem Tuskem.

Rozhovor mezi šesti očima se k rozladění Kaczynského dotkl základny jen letmo.

„Hovořili jsme o patriotech,“ řekl lakonicky Kaczynski. Na otázku, co řekl Obama o základně, odmítl prezident odpovědět, nařídil odchod a delegace chvatně opustila Kongresové centrum.

O Obamově návštěvě Prahy čtěte na stranách 2, 3, 5 a 14 Komentáře čtěte na straně 12

***

Dokud budou tyto zbraně existovat, budeme udržovat bezpečný arzenál, abychom odradili každého protivníka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!