Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

‚Nikým nevolená instituce.‘ Babiš chce slabší Evropskou komisi, Jourová mu oponuje

Česko

  5:00
Praha - V domácím prostředí si už Andrej Babiš (ANO) prosazuje přesvědčení, že ve vysokých úřadech mají sedět manažeři, ne politici. U příležitosti eurovoleb chce se svým firemním viděním světa expandovat. Hanlivé přízvisko "nikým nevolený", které tak rád užívá prezident Miloš Zeman, přisoudil premiér Evropské komisi, jednomu z vrcholů bruselského mocenského trojúhelníku.

Premiér Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Velký rozhovor s premiérem Andrejem Babišem čtěte v pátečním vydání LN

„Komise je nikým nevolená instituce, která supluje demokraticky zvolené orgány. Eurokomisaři by měli být spíš manažeři, experti v dané oblasti. Politický směr má určovat Evropská rada, Komise to má pak vykonávat,“ říká Babiš v rozhovoru pro LN. Takové rozdělení rolí mu vyhovuje už proto, že účastníkem Evropské rady je z titulu funkce on.

Eurokomisaři se rekrutují z politických řad, nominaci schvaluje vláda, a zodpovídají za odborné portfolio podobně jako v členských zemích ministři. Podle české eurokomisařky Věry Jourové, která vzešla z ANO, je pak chiméra se domnívat, že Komise může být robotem bez názoru.

Zkrocení vysoce postaveného úředníka

„Jedni říkají, že je Komise zpolitizovaná, třeba právě Andrej Babiš, nebo zas že je bezzubá a v rozhodujících chvílích nebouchla do stolu. To nejenže závisí na tom, kdo to říká, ale i v jakém momentu. Fascinuje mě, když mě někde nazývají úřednicí. Nezažila jsem těžší politické rozhodování než v Komisi,“ sdělila LN již dříve Jourová.

EU není dojná kráva. Místopředseda Evropské komise varoval ve Varšavě Poláky

Předseda vládního hnutí uvádí, že se svým postojem není sám a až se po sečtení volebních hlasů rozjede debata o kandidátech do vedení bruselských institucí, protesty přijdou z různých směrů. A vedle oslabení politického postavení komisařů budou žádat i zkrocení „vysoce postaveného úředníka, který prosazuje svoje zájmy a my jako členské státy s tím máme problém“. „Z vícera stran padne názor, že není možné, aby to fungovalo takhle,“ jak premiér dodal.

Slova míří na německého právníka Martina Selmayra s přezdívkou „bruselské monstrum“. Zdatný zákulisní hráč byl šéfem kabinetu Jeana Clauda Junckera, až se z něj loni na jaře stal ještě mocnější generální tajemník Komise. Kvůli podezření na „zflikované“ výběrové řízení povstali europoslanci různých frakcí.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...