Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Nitroděložní tělísko i pro bezdětné

Česko

Hormonální antikoncepce není vhodná pro některé ženy, které mají v rodině diagnostikovanou rakovinu prsu. Tyto ženy by měly raději zapřemýšlet o jiném druhu ochrany. Většinu lidí asi jako první napadne kondom. Podle nedávného průzkumu společnosti Median ho používá přibližně 49 procent ze 7208 dotázaných lidí. Přesto ale existují páry, které používání kondomů razantně odmítají.

Některé tyto páry patrně uvítají možnost zavedení nitroděložního tělíska. Zatímco dříve se kvůli zvýšené pravděpodobnosti infekce vnitřních rodidel nedoporučovalo ženám, které ještě nerodily, dnes si ho mohou nechat zavést i ony. Lékaři jim totiž zavedou nový typ tělíska, jehož součástí je hormon gestagen. Ten riziko zánětů snižuje. Co ale neovlivní, jsou bakteriální a mykotické záněty v pochvě. Ty, pokud se nerozšíří na vejcovody, ale nemohou ohrozit plodnost.

„Je potřeba říci, že většina zánětů dělohy a vejcovodů je způsobena promiskuitním chováním. To je tedy kontraindikací nitroděložního tělíska. V případě, že by žena zánět dostala, se totiž musí tělísko vyjmout. Současně se jí nasadí antibiotika,“ vysvětluje Tomáš Sever z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Kdyby se tělísko nevyjmulo, mohla by infekce i přes léčbu přetrvávat uvnitř vejcovodů a poškodit je.

Díky nitroděložnímu tělísku může vymizet menstruace Nitroděložní tělísko má kromě snížení rizika infekcí dělohy a vejcovodů i další pozitivní vliv na zdravotní stav ženy. Snižuje bolestivost menstruace a množství vylučované krve, a proto se někdy zavádí například i ženám, které mají v děloze myomy, a z tohoto důvodu více krvácejí. „U některých žen dochází dokonce k úplnému vymizení menstruace, což zpravidla uvítají. Vymizení menstruace pro ně není nebezpečné,“ říká gynekolog Tomáš Sever.

Ženy, které už nechtějí mít děti, si mohou nechat zavést tělísko bez hormonu, které je levnější, ale u něhož hrozí vyšší riziko zánětu a následná neplodnost. Mohou se ale samozřejmě rozhodnout i pro tělísko s gestagenem. To je vhodné i pro ty, které mají v rodině diagnostikovanou rakovinu prsu. Gestagen se totiž uvolňuje jen ve velmi nízkých dávkách a působí prakticky jen v děloze.

Nitroděložní tělísko, u kterého se uvádí výše rizika otěhotnění srovnatelná s užíváním hormonální antikoncepce, se dříve doporučovalo vyměnit za tři až pět let. Nové typy ale v těle mohou vydržet až deset let. Ty, které obsahují hormon, se vyměňují po pěti letech, protože po této době se gestagen vyčerpá. U moderních tělísek už navíc nehrozí rozpadnutí, jako tomu bylo dříve.

Aplikace nitroděložního tělíska, které neobsahuje hormon, přijde ženu asi na 800 až 1200 korun. Aplikace tělíska s gestagenem stojí asi 6 tisíc korun. I když se někomu zdá být částka vysoká, tělísko vyjde levněji než hormonální antikoncepce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!