Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nixon v Číně

Česko

ODPOSLECHY

Tentokrát o „CNN opeře“, již dnes uvede třicet českých kin Když na operní scéně tančí prezidenti dvou velmocí a k tomu Henry Kissinger, evidentně jde o dílo, u nějž lze čekat diskusi nejen o hudbě. Opera Nixon v Číně, kterou v roce 1987 napsal americký skladatel John Adams, skutečně po léta vzbuzuje debatu: aktuálně je jediným současným opusem sezony přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery do digitálních kin celého světa. Právě dnes od 18.45 ji uvede na třicet českých biografů od Chebu po Jihlavu, s centrálou v pražském Aeru a Světozoru.

Diváci a posluchači, kteří půjdou prověřit inscenaci slavného režiséra Petera Sellarse (premiéru měla před deseti dny), by neměli čekat setkání s vyhroceně politickým dílem. Což je možná podivné, uvážíme-li, že Adamsova opera se točí kolem šesti ústředních postav historického setkání v roce 1972: Richarda Nixona a jeho ženy Pat, Mao Ce-tunga s manželkou, Henryho Kissingera a čínského premiéra. Ale Adams dal summitu volné, lyrické rysy, jako by chtěl v politické poradě, kterak společně postupovat proti Rusům, jemně vyzdvihnout moment poezie a bezděčného humoru.

Už první akt napoví, že opera je také o obtížích komunikace. Když na pekingském letišti přistane letadlo s Nixonovými, následuje ceremoniál, při němž se představují nezapamatovatelné postavy a zní čínská budovatelská píseň Tři hlavní zásady disciplíny a osm bodů, jimž věnovat pozornost. Při prohlídce Maovy studovny hovoří Nixon v mírotvorných klišé; Mao oproti tomu doufá, že spolu budou diskutovat o filozofii, a mluví v hádankách. Setkání nelze nazvat zrovna úspěšným: ještě že večer politikům rozváže jazyk hostina a noční večeře probíhá v sérii přípitků na přátelství mezi národy: na prezidentský summit to není zrovna státnicky významné, ale aspoň se tu zpod masky ukáže trocha lidskosti.

John Adams a jeho libretistka Alice Goodmanová nikdy netlačili na pilu, co se týče politických motivů. Známe to už z opery Smrt Klinghoffera o teroristickém únosu lodi a izraelsko-palestinském konfliktu, kterou uvedlo Národní divadlo (2003). Násilí a smrt rukojmí tu ústí do zpomalené meditace nad střetem pravd, disputace s úryvky textů ze svatých knih. Nixon v Číně je pozemštější: Adams jako by v samotném politickém protokolu, v diplomatické konverzaci, jež má víc pravidel než smyslu, spatřoval paralelu s kodifikovaným stylem klasické opery a operety. Opera se ztuhlým zdvořilostním úsměvem naznačuje, že při setkání nemohou politikové ráže Nixona a Maa nic změnit: mohou si jen společně zatančit foxtrot, což samo o sobě může oddálit vyhlášení války.

Právě onen prezidentský foxtrot se stal nejznámějším místem opery: Adams ho upravil do koncertní skladby Předseda tančí, jež se hrává samostatně. První kritiky neměly pro spojení politické loutkárny s minimalem pochopení: „Pan Adams udělal pro arpeggio nejméně tolik, co McDonald’s pro karbanátek,“ napsaly po premiéře New York Times. Ale časem se média shodla, že mezi dnešními operami vyniká Nixon v Číně jakousi vlídností a srozumitelností, která ho může spojit se širším publikem. Chceteli vidět, jak vypadá opera na prahu 21. století, zkuste Nixona, sugerují často média a bilance. Adams tu také založil proud „CNN oper“: po něm přišli další autoři s operami plnými faktů Harvey Milk či „X“ (o Malcolmu X).

John Adams bývá pokládán za postminimalistu. To znamená, že čisté metody Philipa Glasse promíchal s emocemi, symfonismem a konzervativními postoji. Jeho hudba se tak stala přístupnější, což mu pomohlo nejen u publika, ale i v institucích. Během dvaceti let se z něj stal „národní“ autor. Získal Pulitzerovu cenu za skladbu, v níž se vyjmenovávají jména zemřelých z 11. září: umělecké důvody by se pro tu cenu shledávaly obtížně. Foxtrot dvou prezidentů připomíná časy, kdy patřil k čerstvému, inspirovanému americkému umění.

O autorovi| PAVEL KLUSÁK, hudební publicista

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...