Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Nižší daně i pro podnikatele

Česko

Daňová reforma se dotkne také podnikatelů, a to jak fyzických, tak i právnických osob. Sníží se jim daňové sazby. Některé související změny jsou ale spíš k horšímu. Platíme moc vysoké daně, vzkazují vládě již několik let podnikatelé. Nyní se v souvislosti s daňovou reformou přijatou spolu se zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů dočkali změny k lepšímu. Ti, kteří podnikají jako fyzické osoby, budou za rok 2008 uplatňovat jednotnou sazbu daně ve výši 15 procent. Zároveň se jich týkají i nové výše slev na dani a změněná metoda výpočtu.

Právě výpočet základu daně lze ale považovat za změnu k horšímu, protože analogicky s úpravou pro zaměstnance, která zavádí institut superhrubé mzdy, si již podnikatelé nebudou moci o zaplacené pojistné na zdravotní a sociální pojištění zvyšovat náklady. To v praxi znamená, že od ročních příjmů si každý odečte pouze skutečné náklady nebo odpovídající nákladový paušál, ale již ne pojistné. To ale podnikatelé zaznamenají až v roce 2009, když budou podávat přiznání za rok 2008.

Naopak pozitivní daňovou změnou je zrušení minimálního základu daně - podnikatelé již nebudou muset tři roky po začátku podnikání začít odvádět daň i ze zisku, který neměli. Podle stávající úpravy totiž musel státu odvést daň z minimálního daňového základu například i podnikatel, který utrpěl za daný rok ztrátu.

Novinky v platbě pojistného Od 1. ledna je pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) také stanovena nová výše minimální měsíční zálohy na pojistné zdravotního pojištění: 1456 Kč. Tuto částku musí do 8. 2. příštího roku uhradit OSVČ, které zahajují v roce 2008 samostatnou výdělečnou činnost nebo i ty, které letos platí zálohy nižší (s výjimkou těch, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ). Ti, kdo v tomto roce platili zálohy vyšší, je budou platit i nadále, a to až do doby jednoho měsíce před podáním Přehledu o příjmech a výdajích na příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Pokud jde o zálohy na sociální pojištění, OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost bude do podání Přehledu za rok 2007 platit minimální zálohy na důchodové pojištění ve výši 1491 Kč měsíčně, po podání Přehledu za rok 2007 minimálně ve výši 1596 Kč.

Pro OSVČ „na vedlejšák“ bude minimální záloha na pojistné na důchodové pojištění do podání Přehledu za rok 2007 činit 597 Kč, po podání Přehledu za rok 2007 půjde minimálně o 639 Kč. Tento podnikatel bude v roce 2008 povinen platit zálohy na pojistné, pokud se přihlásí k účasti na pojištění na rok 2008 nebo pokud jeho příjem po odpočtu výdajů byl v roce 2007 alespoň 48 334 Kč.

Účast na nemocenském pojištění u OSVČ zůstane nadále dobrovolná. Minimální pojistné na nemocenské pojištění u OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost bude do podání Přehledu za rok 2007 celkem 222 Kč měsíčně, u OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost pak 89 Kč měsíčně. Po podání Přehledu za rok 2007 bude minimální pojistné na nemocenské pojištění u OSVČ na hlavní činnost 238 Kč měsíčně, u OSVČ „na vedlejšák“ to bude 95 Kč.

Nově se zavádí institut maximálního vyměřovacího základu pojistného, tedy stropů na pojistné. Ty se budou vztahovat na osoby s ročním příjmem vyšším než 1 034 880 Kč a platí pro zaměstnance stejně jako pro OSVČ. Příjmy nad tento strop jsou od placení pojistného osvobozeny, ale až poté co státu odvedete celou maximální roční výši pojistného. Stát se totiž chce ujistit, že nebude strop zneužíván k neplacení pojistného, a proto stanovuje jeho roční, a ne měsíční výši.

Nižší firemní sazba daně Daňová reforma myslela i na právnické osoby. Firemní daň, která nyní činí 24 %, se bude postupně snižovat. V příštím roce klesne o tři procentní body na 21 %. Vroce 2009 mohou podnikatelé počítat se sazbou 20 % a v roce 2010 to bude tedy 19 %.

Pro výpočet daně se zároveň aplikuje pravidlo, že se vždy použije ta sazba firemní daně, která je platná poslední den daného zdaňovacího období nebo období, za které se daňové přiznání podává. Z nižší sazby daně se tedy mohou již v roce 2008 radovat firmy, které uplatňují hospodářský rok. Ostatní, jež se řídí kalendářním rokem, pocítí nové sazby až s koncem roku 2008.

Nižší daňové sazby však požadavky podnikatelů uspokojují jen částečně, nijak totiž neřeší další zatížení, a to výši pojistného, kterou musí zaměstnavatelé za své zaměstnance odvádět. 35 % z hrubé mzdy zaměstnance patří i v sociálně štědré Evropě k nejvyšším sazbám.

Autor: