Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Náklady se zvyšují, peněz od státu je přitom méně, tepe vládu zlínský hejtman

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (únor 2021) foto: Zdeněk Němec, Mafra

Zlínský kraj i město Zlín usilují o to, aby si polepšily na daňových příjmech o stovky milionů korun. Zatím však nic jistého nemají. Naopak hrozí, že by si mohly pohoršit. To se nelíbí zlínskému hejtmanovi Radimu Holišovi (ANO).
  9:34

V rámci takzvaného vládního konsolidačního balíčku, který schvalují poslanci, se totiž počítá s tím, že by se daňový podíl ze státního rozpočtu pro kraje snížil z 9,70 na 9,27 procenta a u samospráv z 25,72 na 24,47 procenta.

„Nesouhlasím s tím,“ reagoval hejtman Radim Holiš. „Nám se náklady a všechny ostatní věci také zvyšují. Pokud to projde, tak toho v kraji pro naše lidi uděláme méně. S tím se nemůžu ztotožnit, protože vláda má tak vysoké příjmy, jaké historicky nikdy neměla,“ doplnil.

Balíček obsahuje soubor změn a měl by platit od příštího roku. V Poslanecké sněmovně prošel prvním čtením, druhé je naplánováno na začátek září. Moc šancí na změnu už není i s ohledem na stav veřejných financí.

„Případné věcné změny v balíčku bude možné provést formou pozměňovacích návrhů ve druhém čtení jedině v případě, že na návrhu změny bude panovat shoda všech stran vládní koalice a zároveň zůstane zachován dohodnutý objem snížení deficitu státního rozpočtu v příštím a přespříštím roce,“ sdělil Petr Habáň z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

Zlínský kraj by tak podle odhadu Holiše mohl přijít o 300 až 400 milionů korun.

Pře o rozpočtové určení daní

Hejtman se však domnívá, že je stále šance na změnu rozpočtového určení daní, která by ztrátu vykryla. „Pro náš kraj by to znamenalo spravedlivější rozdělování peněz než doposud,“ řekl.

Ministerstvo zatím neobdrželo kompromisní návrh všech krajů opřený o dohodu na úrovni Asociace krajů ČR. Podle Holiše se všechny kraje neshodnou na žádném návrhu, ale některé mají výrazně většinovou podporu.

V současné době nepřichází v úvahu navýšení podílu krajů na rozpočtovém určení daní na úkor státního rozpočtu s ohledem na nutnost konsolidovat veřejné finance,“ vzkázal Habáň. „Navíc se nacházíme v období výrazného růstu inkasa sdílených daní, díky kterému by krajům měly daňové příjmy meziročně růst.“

Celkové příjmy krajů ke konci dubna byly 114 miliard korun, což je meziroční nárůst o téměř čtvrtinu, tedy přes 20 miliard korun. Daňové příjmy rostou také městům včetně Zlína, který i přesto usiluje o změnu.

18. července 2023

Autor: