CAMBRIDGE, USA Coca-Cola zabíjí spermie. Anebo také ne. Psí blechy skáčou výš než ty kočičí. Lidé si rádi pochutnají na starých brambůrkách - když se jim pustí zvuk pořádného křupnutí. To všechno jsou „objevy“, které svým vynálezcům vynesly žertovné Nobelovy ceny za vědecký výzkum známé jako Ig Nobel Prizes. Ty ve čtvrtek večer místního času v divadle Sanders Theatre na Harvardově univerzitě v USA udělil humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research.
Parodie Nobelovy ceny se podobně jako ty skutečné udělují v několika disciplínách. Vědci je sice obdrží za objev skutečný, ovšem poněkud bizarní. Cenu v kategorii chemie získala spolu se svým týmem za popsání „smrtícího efektu“ Coca-Coly na spermie Američanka Deborah Andersonová z Bostonské univerzity. Podle ní do sebe spermie „natáhne“ sladkou tekutinu a pak praskne. „Vlastně tak jako vybuchne,“ řekla Andersonová agentuře Reuters. Podle vědkyně je Coca-Cola schopna zneškodnit třeba i virus HIV.
Rostliny mají také svou hrdost Cenu v kategorii biologie dostal tým francouzských vědců ve složení Marie-Christine Cadierguesová, Christel Joubertová a Michel Franc. Objevili, že psí blechy skáčou výš než ty kočičí. Zvláštní „nutriční cenu“, oficiálně v kategorii Výživa, zase dostal italsko-britský tým Massimiliana Zampiniho a Charlese Spenceho, kteří lidem podávali staré a ztuchlé brambůrky a zahráli jim k tomu zvuk hlasitého křupnutí. Lidé pak brambůrky „schramstli“ s chutí, jako by byly ve skutečnosti čerstvé.
Ig Nobelovou cenou v kategorii Mír se zase může pochlubit Švýcarský federální etický výbor nehumánní biologie a občané Švýcarska za přijetí právního principu, že rostliny mají svou hrdost. Dokázali také, že květiny a jejich většinou zelené kolegyně zaujímají morální stanoviska.
„Nobelových cen“ je ještě více Žertovné Nobelovy ceny se udělují od roku 1991. Bývají uděleny v celkem deseti kategoriích. Kuriozitou přitom je, že je předávají mimo jiné i laureáti skutečných Nobelových cen, jejichž vítězové budou známi už příští týden. Zajímavost také představovala tradice házení papírových letadel na pódiu. Ta ale skončila v roce 2006 z bezpečnostních důvodů.
Oficiální akademické ceny mají i jiné příbuzné. Za jakousi „Nobelovu cenu za matematiku“ se považují Abelova cena nebo Fieldsova medaile. „Nobelova cena za informatiku“ je pak synonymem pro Turingovu cenu a jako „Nobelova cena za náboženství“ bývá označována Templetonova cena.
***
Kdo a za co vyhrál „jiné Nobelovky“
ARCHEOLOGIE A. Araujo a J. Marcelino za důkaz, že pásovci mohou poškrábat vykopávky.
BIOLOGIE M.-Ch. Cadierguesová, Ch. Joubertová a M. Franc za objev, že psí blechy skáčou výš než kočičí.
EKONOMIKA G. Miller, J. Tyber a B. Jordan za objev, že exotické tanečnice vydělávají víc, jsou-li na vrcholu plodného období.
FYZIKA D. Raymer a D. Smith za matematický důkaz, že prameny vlasů nebo čehokoli jiného se musejí zacuchat.
CHEMIE S. Umpierreová, J, Hill a D. Andersonová za objev, že Coca-Cola zabíjí spermie. Cenu si dělí s autory tvrzení, že to není pravda.
KOGNITIVNÍ VĚDA T. Nakagaki, H. Jamada, R. Kobajaši, A. Teró, A. Išiguro a A. Toth za objev, že améby dokáží řešit rébusy.
LITERATURA D. Sims za svou studii „Ty bastarde: Narativní výzkum zkušeností s urážením v rámci organizací“.
MEDICÍNA D. Ariely za demonstraci faktu, že drahé falešné léky jsou účinnější než levné falešné léky.
MÍR Švýcarský federální etický výbor nehumánní biologie a občané Švýcarska za přijetí právního principu, že rostliny mají svou hrdost.
VÝŽIVA Massimiliano Zampini a Charles Spence za demonstraci faktu, že jídlo chutná lépe, pokud má lepší zvuk. čtk