Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nobelovka za „gay bombu“

Česko

Pod vlivem „gay bomby“ se prý nepřátelští vojáci pro sebe navzájem stanou sexuálně neodolatelní.

BOSTON, USA Vynálezce metody extrahování vanilkové vůně z kravského hnoje, vojenští vývojáři chemické „gay bomby“ a tým, který přišel na to, proč se mačkají prostěradla. To jsou někteří letošní držitelé žertovné obdoby Nobelovy ceny - ceny Ig Nobel. Vítězové si ocenění převzali ve čtvrtek večer v Cambridge v americkém státě Massachusetts. Ceny Ig Nobel, které každoročně uděluje humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu), si vítězové převzali na Harvardově univerzitě. Jak říká šéfredaktor časopisu Marc Abrahams, „vynálezy lidi nejdříve rozesmějí, a poté je donutí přemýšlet“. Na slavnostním ceremoniálu museli vítězové svůj vědecký výzkum vysvětlit během jediné minuty.

Letošní pseudonobelovky předali vítězům skuteční laureáti Nobelovy ceny, například Craig Mello oceněný v roce 2006 za medicínu. Mezi šťastlivce se letos zařadila Maja Jamamotová z Mezinárodního lékařského centra v Japonsku, která získala cenu „za chemii“. Objevila totiž způsob extrahování vanilky nebo vanilkové vůně a příchuti z kravského hnoje.

Na poli „lingvistiky“ zase zvítězili Juan Manuel Toro, Josep Trobalon a Nuria Sebastina-Gallesová z Barcelonské univerzity se studií dokazující, že krysy nejsou s to rozlišit mezi osobou mluvící japonsky pozpátku a osobou mluvící holandsky pozpátku.

Nobelovu pseudocenu „míru“ si vysloužila Wrightova laboratoř amerického válečného letectva v Daytonu ve státě Ohio za výzkum a vývoj chemické zbraně, takzvané „gay bomby“ - pod jejím vlivem se prý „nepřátelští vojáci pro sebe navzájem stanou sexuálně neodolatelní“. Zástupci armádní laboratoře si však pro ceny nepřišli.

Vítězové jednotlivých kategorií nedostávají na rozdíl od svých seriózních vědeckých kolegů finanční odměny, ale pouze ručně vyrobené ceny a diplomy. Kromě nich se mohou těšit i na slávu: o jejich objevech si přečtou lidé na celém světě, o čemž se většině vědců může jen zdát.

V kategorii „ekonomika“ si cenu měl odnést Kuo Čcheng-sie z Tchaj-wanu za patentování zařízení, které lapí bankovní lupiče tak, že na ně hodí síť. Tato šikovná věcička je známá jako „systém síťové pasti pro okamžitý odchyt lupiče“. Tohoto novátora se však nepodařilo mezi účastníky slavnostního ceremoniálu najít.

„Máme na Tchaj-wanu své lidi, kteří po něm pátrají. Zmizel. Někdo vyslovil domněnku, že ten chudáček možná uvízl ve vlastním vynálezu,“ prohlásil šéfredaktor Abrahams.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!