Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Noc na Štiříně zařízla obava o křesla. Zákonodárci i ze strachu z medializace výjezdní zasedání skrečovali

Zámek Štiřín. foto: ČTK

Původní zpráva
Neutuchající pandemie koronaviru znemožňuje členům sněmovního zahraničního výboru podnikat standardní společné pracovní cesty do ciziny. I proto se zrodil nápad na uspořádání výjezdního zasedání s dějištěm v tuzemsku.
  5:00

Hříšníka Hniličku nahradí ve sněmovně bývalý místostarosta Rakovníka Samaš

Mělo být dvoudenní a s přenocováním v zámeckém hotelu Štiřín, který je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí. Právě špičky resortu se měly setkání, plánovaného na příští středu a čtvrtek v objektu poblíž Prahy, taktéž zúčastnit, přenocovat však – na rozdíl od poslanců – nezamýšlely.

Byť se dle informací webu Lidovky.cz někteří zákonodárci na štiřínskou schůzku obzvlášť těšili, nakonec byla akce, plánovaná pro zhruba dvě desítky lidí, odložena na neurčito. A to navzdory faktu, že pravidla nouzového stavu, který v České republice platí už od 5. října, takový typ jednání, včetně stravování pro ubytované, nevylučují. Namísto ve štiřínských zámeckých prostorách se tak poslanci a diplomaté uvidí prostřednictvím videokonferencí či v prostorách sněmovny.

Svou roli při skrečování akce sehrála obava z případné medializace srazu na Štiříně, zvlášť když ještě neusedl prach na aféře spojené s nyní už bývalým poslancem za ANO Milanem Hniličkou, kterého z křesla zákonodárce smetla jeho přítomnost na sobotní hromadné oslavě v uzavřeném hotelu v Teplicích. Mejdan na severu Čech pořádaný exposlancem ČSSD Petrem Bendou stál místo i krajského policejního ředitele v Liberci Vladislava Husáka, dalším zúčastněným – včetně expremiéra Jiřího Paroubka či někdejšího poslance za ČSSD Jiřího Šlégra – hrozí maximálně pokuta.

Hnilička má pro pokračování ve vedení NSA podporu svazů i Jágra. Janda ho vyzval k rezignaci

„Zrušení akce jsem uvítal. Počítal jsem s účastí druhý den, kdy byl plánován bod o situaci v Sýrii. Se zahraničním výborem se rád setkám ve sněmovně nebo v Černínském paláci,“ řekl pro Lidovky.cz náměstek ministerstva zahraničí Martin Tlapa. Podobně se pro Lidovky.cz vyjádřil i další z náměstků Aleš Chmelař. „Vzhledem k současné situaci považuji odložení setkání a přesunutí jeho části do online prostředí za rozumné,“ podotkl.

S nápadem uspořádat výjezd na Štiřín přišel šéf výboru a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý, dle nějž se v agendě sněmovního orgánu nahromadilo více věcí a projednání si žádalo dvoudenní zasedání. Během něj měly zaznít informace o aktuálním stavu Národního plánu obnovy, probírat se měla situace v Sýrii či v Náhorním Karabachu, s představiteli české diplomacie měli poslanci rokovat též o aktuální situaci v Rusku v souvislosti se zadržením opozičníka Alexeje Navalného.

Risk s pověstí

„Pracovní zasedání a následný nocleh je možný a povolený i za současných omezení,“ řekl pro Lidovky.cz Veselý s tím, že o pomoc s přípravou požádal partnerské ministerstvo zahraničních věcí. „Spravuje Štiřín, jediné zařízení, kde je možné dodržet veškerá stanovená hygienická opatření,“ uvedl. 

Nakonec prý s kolegy dospěl k závěru, že je lepší předejít riziku, aby se zasedání – jakkoliv by se odehrálo v souladu s pravidly – ocitlo v jednom pytli s aférami typu hromadné oslavy narozenin v Teplicích či srocením politiků v uzavřených hospodě na Vyšehradě. „To by mohlo dehonestovat činnost našeho výboru, ale i celé sněmovny,“ řekl Veselý.

Že byl štiřínský výjezd odpískán, přivítala i poslankyně Monika Červíčková (ANO). „Sama jsem navrhovala posunutí termínu, protože plánovaný formát jednání výboru není v současné době vhodný,“ uvedla pro Lidovky.cz. Proti konání schůzky se vyslovil i její stranický kolega poslanec Jaroslav Bžoch. „Všichni jsme si vědomi epidemiologické situace,“ sdělil.

Podstatná část debaty se dle návrhu programu, jejž mají Lidovky.cz k dispozici, měla točit kolem aktuální podoby Národního plánu obnovy, v jehož rámci má Evropská unie pomoci restartu českého hospodářství po koronavirové krizi 182 miliardami korun. Právě k plánu na využití unijních peněz, který Bruselu poslal premiér Andrej Babiš (ANO), má koaliční ČSSD zásadní výhrady. Dle šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) je oproti premiérovu návrhu potřeba více investovat do pomoci zaměstnancům a do rodin s dětmi.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha