Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noční bouřky zatopily nemocnici a muzeum. Škody jdou do milionů

Česko

  8:57aktualizováno  13:01
BRNO - Noční bouře a déšť zaplavovaly sklepy. Jen na jižní Moravě hasiči zasahovali do rána na 50 místech. U Troubska na Brněnsku čerpali vodu z laguny, která se vytvořila na dálnici D1. Odčerpávali také vodu z brněnského Pavilonu Anthropos a ze znojemské nemocnice.

Zaměstnanci uklízejí brněnský Pavilon Anthropos, který po nočních deštích zatopil Kohoutovický potok foto: ČTK

Podle mluvčí Moravského zemského muzea Evy Pánkové způsobil v Anthroposu déšť ještě větší škody než bouřka před několika týdny, a tehdy šla přitom škoda do milionů korun. V podzemní expozici a technických prostorách bylo vody místy po kolena, zaplavila také rozvaděče, jejichž oprava bude nákladná.

Po zkušenostech s poslední bouřkou muzejníci nechali dovnitř instalovat plechové dveře, které by vodu při dalších průtržích mračen zastavily. "Na chvíli vodu udržely, ale pak se vytrhly i se zárubněmi. Oprava tak bude obnášet i stavební práce," uvedla mluvčí. Anthropos přesto zůstane otevřený, nedotčená je expozice v přízemí i patře.

Zaměstnanci uklízejí brněnský Pavilon Anthropos, který po nočních deštích zatopil Kohoutovický potok

Voda zatekla do sklepů a garáží také v dalších krajích. V Kralovicích na Plzeňsku ji hasiči čerpali z policejní služebny. V Popovicích na Brněnsku čerpali vodu ze silnice pod mostem, kde uvízlo auto. V Brně v Pionýrské ulici z počítačové herny.

Vodu pomocí čerpadel dostávali z desítek sklepů, přízemí rodinných domů, výtahových šachet i garáží. Na řadě míst republiky hasiči rozřezávali a odstraňovali z cest popadané stromy.

Hráz rybníka málem přetekla
Plno práce měli také v Kladně-Švermově, kde se v současnosti buduje za více než půl miliardy korun kanalizace. Podmáčená zemina kolem výkopů se začala uvolňovat a hrozilo, že se utrhne. Hasiči spolu s městskými strážníky museli vodu, jež proudila ulicemi, nasměrovat mimo výkopy.

Kvůli vydatnému dešti stoupla hladina rybníka nad Čermákovým mlýnem v Kněževsi u Prahy a hrozilo, že hráz přeteče. Hasiči spolu se zástupci obce proto uvolnili stavidlo a rybník částečně upustili.

Hasiči ženě již nepomohli. Utonula
Ráno vyjížděli hasiči do Liptálu na Vsetínsku zachránit člověka z místního potoka. "Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že se jedná o utonulou osobu a její záchrana není možná. Tělo hasiči vytáhli na břeh," uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Podle policie šlo o ženu ve věku 20 až 30 let, její totožnost zatím policie nezná. "Je možné, že se vracela ze zábavy a nešťastnou náhodou si rozbila hlavu o kámen," řekla policejní mluvčí Jana Bartíková. Kriminalisté jsou stále na místě a okolnosti neštěstí zjišťují.

Noční bouřka výrazně nezvýšila stavy na českých řekách. Na všech měřených profilech zůstaly na úrovni normálního stavu. Druhého povodňového stupně, tedy pohotovosti, dosáhla podle hydrometeorologů řeka Vidnávka ve Vidnavě na Jesenicku. Její hladina ale klesá a nyní na řece platí pouze bdělost.

Děti musely tábor opustit. Kvůli rozvodněnému potoku
Rozvodněný potok ve Šluknově na Děčínsku si v noci vynutil evakuaci dětského tábora. Celkem 22 lidí odvezli hasiči do bezpečí kolem 2:00, kdy se nad severními Čechami hnaly prudké deště.

Podle mluvčího ústeckých hasičů Milana Rudolfa o evakuaci požádali sami táboroví vedoucí, když viděli, jak kolem nich stoupá voda. "Bylo to celkem 19 dětí a tři vedoucí, během hodiny a půl od nahlášení byla evakuace hotová," řekl Rudolf. Příslušné Povodí Ohře prý zatím rozlití Císařského potoka ve Šluknově hlášeno nemá.

Na druhý stupeň se zvedla říčka Smědá na Liberecku, Český hydrometeorologický ústav navíc předpokládá, že bude dále stoupat.

Do Bíliny unikly ropné látky
Bílině, která již v pátek dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, ovšem dnešní noc spíše pomohla; zatímco předešlé noci spadlo v kopcích v Českém středohoří až 80 milimetrů srážek, dnes to bylo výrazně méně a situace se mohla zklidnit. Na řece ale stále zasahují hasiči, kteří v Mostě odchytávají únik ropných látek, pravděpodobně z litvínovské rafinérie.

Noční déšť zvýšil hladiny několika toků na Bruntálsku a Opavsku. V ranních hodinách platil první povodňový stupeň na čtyřech místech, na většině z nich už voda klesá. Nejvydatnější srážky byly na Osoblažsku, kde přes noc spadlo přes 76 milimetrů.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...