Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Nokia žaluje Apple. Apple žaluje Nokii

Česko

O podíl na trhu mobilních telefonů se bojuje nejen u zákazníků, ale i u soudů.

Předvádějí to například finská Nokia a americký Apple.

WASHINGTON Nokia tento týden předložila Americké komisi pro zahraniční obchod stížnost, ve které obvinila Apple, že využívá bezplatně její patenty.

Komise je americký státní orgán posuzující obchodní stížnosti jako soud. Jeho rozhodnutí jsou ale rychlejší. Podobný spor vede Nokia proti Applu už od října u soudu v americkém Delaware. Podle časopisu The Economist je cílem Nokie zpomalit nástup svého konkurenta na trh mobilních telefonů.

Apple mění pravidla Apple získává stále větší podíl na trhu mobilních telefonů svým výrobkem iPhone. V posledním čtvrtletí prodal Apple přes sedm milionů iPhonů, což je o sedm procent víc než loni. Nokia prodala za stejnou dobu 109 milionů mobilních telefonů, ale její prodeje meziročně spadly o osm procent. Komise či soud by mohly alespoň dočasně zakázat prodej výrobků Applu, nebo by mohly přikázat Applu platit Nokii licenční poplatky. Ty by se podle odhadu odborníků pohybovaly mezi 6 až 12 dolary za každý prodaný iPhone a Nokia by tak okamžitě získala až 360 milionů dolarů.

Nokia navíc obvinila Apple, že protiprávně využívá i další její patenty, a to nejen v iPhonech, ale také v hudebních přehrávačích a počítačích. Chce zvýšit tlak na Apple. Apple totiž na první obvinění vznesená Nokií u soudu v Delaware reagoval obviněním Nokie, že pro změnu krade jeho patenty. Podle listu The Financial Times se přitom Nokia dosud snažila s Applem spíše dohodnout. Finové by se rádi vzdali některých svých vynálezů, pokud by jim Apple na oplátku povolil využívat své technologie. Hlavně prý jde o bezdotykový displej iPhonu. Apple to ale odmítl. Neviditelná část bitvy o trh Výměny technologií byly dosud ve světě výrobců mobilních telefonů běžné. Kvůli tomu měly všechny mobilní telefony na jednotlivých trzích podobné standardy. Usnadňuje to komunikaci mezi přístroji a zlevňuje jejich výrobu. Většina mobilů se totiž vyrábí v Číně nebo na Tchaj-wanu a externí dodavatelé či „montéři“ jednotlivých částí používají stejné výrobní linky pro zařízení různých značek. Firma Apple, která dosud vyráběla hlavně počítače, ale odmítla s ostatními výrobci mobilů tuhle hru hrát. V počítačovém světě je totiž tvrdá konkurence a sdílení patentů není běžné.

Postup Nokie vůči Applu je stejný jako ten, kterým se Nokii prudce se deroucí na trh v osmdesátých letech pokusila zastavit společnost Motorola, tehdy největší firma na světě v oboru mobilních komunikací a později mobilních telefonů. Podala na ni stížnost právě u americké komise. Nokia tehdy spor prohrála. „Nemateriální a neviditelná část bitvy o světový trh bude v budoucnu důležitou pro konkurenceschopnost takových společností, jako je Nokia,“ komentovala to právnička Nokie Anne-Liisa Palmu Joronen. Nokia, která je teď v pozici Motoroly, používá stejnou taktiku jako tehdy Motorola proti svým konkurentům.

Slušná šance vyhrát Šance Nokie na úspěch jsou podle expertů slušné. Má už s žalobami u komise velké zkušenosti. V roce 2007 se jí podařilo vyhrát u komise dva podobné spory – proti výrobci čipů Qualcomm a proti firmě Interdigital. Přesto paralelně probíhající soudní pře s Qulcommem skončila mimosoudním vyrovnáním. Nokia se s výrobcem čipů dohodla na poplatcích za používání jeho technologií a výměně patentů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!