Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Nonstop výstava o Karlově mostě

Česko

PRAHA Kdo chtěl koncem šestnáctého století přejet přes Karlův most, musel zaplatit clo. Jak z tehdejšího ceníku vyplývá, neplatilo se kus od kusu stejně, vezli-li formani obilí, zaplatili za koně tři krejcary, jestliže však vezli citrony nebo pomeranče, „z každé truhly po 6 a z koní po 8 k“ platili, a ještě víc je stálo, když vezli plátno: „Z každé truhly po 12, od paklíku plátna též 12 a z koní po 8 k…“ Zato „páni a přátelé když k svým potřebám rozličné věci vezou, nic neplatí“. Takové instrukce vydával tehdejší celní úřad. Dozvíme se je spolu s mnoha dalšími informacemi na výstavě, která bude za několik týdnů k vidění uprostřed aleje na náměstíčku na pražské Kampě. Nejen pro Pražany bude nepochybně hodně zajímavá: na velkoplošných panelech si ve dne i večer nebo v noci budou moci připomenout více než šest set let dlouhou historii nedalekého Karlova mostu. Samozřejmě v kostce, ale s informacemi, jež nebývají snadno k dosažení.

Současné diskuse o koncepci opravy této památky první kategorie vzbuzují ostatně v laicích oprávněný zájem. A není od věci ujasnit si souvislosti, jež v emotivních vystoupeních té či oné strany možná unikají. Třeba si zopakovat, čemu všemu Karlův most už ve svém dlouhém „životě“ musel čelit, a také to, k jaké službě byl a dosud je určen. Minulost známe, ale jaká ho čeká budoucnost?

Historické grafiky, archivní fotografie i současné snímky, ať už dokumentární ze staveb či povodní a rekonstrukcí, nebo umělecké záběry, montáže, mapky, schémata i počítačové grafiky… To vše by mělo ukázat historii a současnost mostu, ale naznačit také jeho budoucnost.

Kolem Karlova mostu se časem nashromáždilo mnoho seriózních, ale také kuriózních informací. Protože odjakživa jde především o prostředek komunikace – spojení břehů Vltavy pro umožnění pěší, koňské, tramvajové, automobilové a dnes už zase jen pěší cesty přes řeku –, vážou se k mostu děje, jež provázely život obyvatel tohoto města a státu. Každodenní život, chvíle slavnostní i tragické, doby válečné, přírodní katastrofy i jen povětrnostní působení za všech ročních období musel most přestát. Zůstal vždy především důležitou cestou. Nic na tom nemění fakt, že stal i národním symbolem a uměleckým dílem vysoké důležitosti.

Dopravní cesta, zásadní inženýrské dílo, také věčné staveniště, umělecká inspirace a v neposlední řadě i trvalý zdroj nevyřešených záhad, legend a mýtů. To všechno v sobě Karlův most spojuje. Stojí za to si všechny okolnosti jeho existence uvědomit, protože jsou napínavé a vzrušující. Fotografická výstava pod širým nebem s názvem Karlův most 2010 bude na Kampě otevřena 7. května, a jelikož se koná v plenéru, bude přístupná čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu až do 12. července.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...