Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Norsko odložilo soud s Michalákovou. Chybí prý tlumočníci, náhradní termín zatím není

Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Už v příštím týdnu měl začít soud kvůli kauze odebraných dětí Evy Michalákové. Kvůli chybějícím tlumočníkům ale bylo jednání odloženo. Náhradní termín matce dvou synů zatím nikdo nesdělil. „Toto není exces, ale skutečná tvář norské justice,“ kritizuje rozhodnutí její právní zástupce Pavel Hasenkopf.

Norskému soudu se podle právního zástupce Michalákové a jejích dětí Hasenkopfa nepodařilo sehnat tlumočníky. Michalákovi i někteří politici, kteří matku dvou chlapců dlouhodobě podporují, přitom už měli koupené letenky, aby se zúčastnili jednání plánovaného na 23. až 26. února. To je ale nyní odloženo. Náhradní termín zatím Michaláková nezná.

„Toto není exces, ale skutečná tvář norské justice. Soudce, který má soudu předsedat, začal shánět tlumočníky až tento týden, ačkoli termín jednání nařídil už v prosinci. Omlouvá ho, že jde jen o justičního čekatele, naopak šokující je pro nás informace, že o dětech v Norsku standardně rozhodují pouzí justiční čekatelé,“ komentuje aktuální zprávu z Norska Hasenkopf.

Česko chce být účastníkem sporu Michalákové

Vláda na začátku února rozhodla, že Česká republika vstoupí do řízení před norským soudem v kauze odebraných dětí Evy Michalákové. Adopce dětí je v případu Michalákové nepřípustná a v rozporu s mezinárodními dohodami, uvedl tehdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Do Norska měli společně s Michalákovou a jejími příbuznými odletět také členové petičního výboru. Mezi nimi například i poslankyně Jitka Chalánková. Ta norské rozhodnutí považuje za nepochopitelné.

„Je to bezohledný krok, který dál drží rodinu v šachu a vzdaluje ji od dětí. A projev zvůle, s níž norské rodinné soudy rozhodují o životech lidí. I nadále budu usilovat o to, aby český stát vystoupil na obranu svých občanů razantněji než doposud. Dosavadní kroky české vlády Michalákovým zatím nijak nepomohly,“ uvedla.

Nelidské způsoby

Soudního jednání se chtěl zúčastnit také evropský poslanec Tomáš Zdechovský. I jeho zpráva zaskočila. „Bohužel dokresluje nelidské způsoby, jakými Norsko zachází s rodinami. Cílem není rodiny slučovat, ale naopak je zachovat rozdělené. Za minimální snahu vracet děti do vlastních rodin kritizoval Norsko už i Výbor pro práva dítěte OSN,“ kritizoval norskou stranu.

Soud měl rozhodnout o odvolání Michalákové proti rozhodnutí krajské komise Barnevernu, která v září zamítla její žádost o vrácení dětí zpět do její péče. Kromě toho ji také zbavila rodičovských práv a dala souhlas k adopci mladšího syna stávajícím pěstounům. Michaláková se proti tomu odvolala. Pokud by neuspěla, může se ještě obrátit na další norské soudní instance. Další zastávkou by pak mohl být Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Členové české vlády už dřív řekli, že by ji u něj Česko podpořilo.

O kauze:

Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny Denise (ročník 2005) a Davida (2008) v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

zdroj: ČTK

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!